Wysokość wynagrodzeń w naszym kraju to temat, o którym wciąż nikt nie chce rozmawiać. Nowe przepisy w prawie pracy będą musiały to jednak zmienić.
Rząd pracuje nad nowymi przepisami, które regulowałyby kwestię umieszczania informacji o wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy. Jak mówią dane statystyczne, zaledwie niecałe 20% przedsiębiorców ujawnia tego rodzaju dane w przedstawianych ofertach. Któż z nas ubiegając się o jakieś stanowisko, nie chciałby znać wysokości przyszłych zarobków? Prawie 80% osób poszukujących pracy uważa, że pracodawca powinien mieć obowiązek umieszczania w ogłoszeniu danych o możliwych zarobkach.
Czytaj także: Katecheta uczy, że Owsiak to… złodziej
Często mamy do czynienia również z sytuacją, kiedy pracodawcy zawyżają kwoty wynagrodzeń. Nieraz dosyć znacznie. Takie przypadki też mają być ujęte w ustawie. Wszystkie sytuacje, kiedy przedsiębiorca nie wywiąże się z obowiązku podania widełek, będą karane grzywną.,a pracownik będzie mógł negocjować wysokość wynagrodzenia.
Czytaj także: Śmiertelny wirus już za granicami Chin. Kolejne osoby zmarły w wyniku zarażenia
Warto jednak pamiętać, że nowe przepisy mogą nieść ze sobą również zagrożenia dla pracodawców. Już zatrudnieni mogą poczuć się w jakiś sposób dyskryminowani, jeśli na dane stanowisko podczas rekrutacji oferowana będzie większa kwota. Z drugiej strony, jasność w kwestii finansów będzie mieć też pozytywne skutki. Usprawni sam proces rekrutacji i wyeliminuje problem dyskryminacji płacowej.
Czytaj także: Kaczyński dzieli kasę! Ziobro i Gowin uwzględnieni w planie
Projekt miałby wejść w życie w drugiej połowie 2020 roku.