To ważna wiadomość dla właścicieli czworonogów. Już niedługo mija termin zapłaty podatku od posiadania psa. Kogo obowiązuje i ile wynosi?
Do 30 kwietnia właściciele psów muszą uiścić podatek za swojego pupila. W tym roku opłata ta jest wyższa, jednak konieczność jej uiszczenia zależy od kilku czynników. Kogo dotyczy podatek od posiadania psa ile wynosi?
ZOBACZ TAKŻE: WYMIANA prawa jazdy! Musi to zrobić właściwie KAŻDY!
Podatek od posiadania psa nie dotyczy wszystkich właścicieli swoich czworonogów. Ma on charakter lokalny. Oznacza to, że decyzję o jego wprowadzeniu podejmuje rada miasta. W tym roku podatek od posiadania psa wzrósł o 2 zł. Górna granica kwoty do zapłaty wynosi 125,40 zł.
Kto jest zwolniony z podatku od posiadania psa?
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 roku, z podatku od posiadania psa zwolnione są:
- osoby w wieku powyżej 65 roku życia, samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe,
- rolnicy (jeżeli posiadają nie więcej niż dwa psy),
- osoby niepełnosprawne, posiadające psa asystującego,
- osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (posiadające jednego psa),
- personel dyplomatyczny
Opłatę muszą uiścić osoby fizyczne, które posiadają czworonogi w swoim gospodarstwie domowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że muszą to być właściciele na stałe, nie tymczasowi. Podatku nie zapłacą osoby, które dla czworonogów oferują dom tymczasowy np. dla zwierząt ze schroniska. Podatek dotyczy głównie tych właścicieli, którzy dopełnili obowiązku chipowania swojego pupila, a co za tym idzie zarejestrowali go w miejskiej ewidencji.
źródło: ksiegowosc.infor, fot. pixabay