Ta krótka gimnastyka dłoni i nadgarstków jest niezastąpiona dla osób wykonujących stałą pracę przy komputerze.
Jak pokazują wyniki badania GSK Global Pain Index Research spośród osób skarżących się na ból rąk, aż 51% odczuwa ból nadgarstka. Okazuje się, że często może mieć on związek z na pozór mało obciążającym ruchem, który jednak powtarzamy nawet setki razy w ciągu dnia.
W tym przypadku istnieje duże ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka (ZCN). Jest to jedna z najczęściej występujących chorób zawodowych (nauropatia) u osób wykonujących prace, które obciążają nadgarstek. Najbardziej narażeni są: pracownicy biurowi, krawcowe, dentyści.
W przypaddku pracowników biurowych najlepiej, jeśli ręce będą ułożone w tzw. pozycji zerowej. To oznacza, że łokcie są oparte na podłokietnikach, które w linii prostej powinny stanowić przedłużenie biurka. Blat powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości.
Zmniejszenie przestrzeni kanału nadgarstka doprowadza do ucisku na nerw pośrodkowy, a w konsekwencji do zaburzenia w odżywianiu tkanek, co skutkuje wtórnym obrzękiem i nasileniem bólu.
Żeby nie doszło do takiej sytuacji i poważnych mian w obrębie nadgarstka, warto w ramach profilaktyki wykonywać gimnastykę rąk.
Przedstawiamy 3 ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka. Zobacz film!
Źródło:poradnikzdrowie/pixabay
Źródło nagrania:YouTube