Jedno z polskich miast postanowiło skupić się pomocy osobom bezdomnym. Został przyjęty przełomowy dokument.
Bezdomni to jedna z najbardziej wykluczonych grup społecznych. W końcu ktoś się nimi zainteresował. Deklaracja tego miasta jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Czy w ślad za nim pójdą kolejne?
Radni Gdańska podjęli ważną decyzję. Na czwartkowej sesji Rady Miasta przyjęli Kartę Praw Osób Bezdomnych. Podpisując ją, władze miasta zobowiązały się do przestrzegania szeregu praw osób mierzących się z bezdomnością. Dokument jest bardzo zbliżony do tego, jakie w sprawie bezdomności podjęła m.in. Barcelona.
Karta Praw Osób Bezzdomnych stwierdza, że:
Najważniejszym prawem osoby w kryzysie bezdomności jest prawo do wyjścia z bezdomności
Miasto postawiło przed sobą masę wyzwań, aby wykonać postulaty zawarte w karcie. Najtrudniejszym z nich będzie zapewnienie odpowiedniej bazy mieszkaniowej.
Gdańsk zobowiązał się zatem do stworzenia takiej liczby „rozwiązań mieszkaniowych”, aby zaspokoić istniejące „potrzeby mieszkaniowe”. Brzmi to bardzo skomplikowanie. W praktyce, jeśli miasto nie będzie mogło niezwłocznie zapewnić mieszkania, to musi zagwarantować dostęp do tymczasowego schronienia.
ZOBACZ: Magda Gessler wpłynie na wynik wyborów? Może ZASZKODZIĆ Dudzie
Także dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych, które mają być dostępne publicznie jest jednym z postulatów, które władze Gdańska obiecują spełnić. Ważnym zapisem karty jest również ten dotyczący prawa do dostępu do przestrzeni publicznej.
Osoby doświadczające bezdomności mają prawo do korzystania z przestrzeni publicznej oraz do swobodnego poruszania się w niej, nie doznając w tym zakresie większych ograniczeń niż te, które odnoszą się do całości społeczeństwa – mówią zapisy Karty Praw Osób Bezdomnych
Gdańsk nie zamierza jednak poprzestać na zaspokojeniu podstawowych potrzeb osób bezdomnych. Ma nadzieję, że uda się zachęcić ich do udziału w życiu publicznym. Chodzi m.in. o prawo do głosowania w wyborach osobom nie posiadającym stałego miejsca pobytu.
Karta Praw Osób Bezdomnych to pierwszy taki dokument w Polsce. Powstała przy udziale m.in. policji, straży miejskiej, MOPR-u oraz organizacji pozarządowych, takich jak Caritas, czy Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.