Chcesz pozbyć się ślimaków z ogródka? Wystarczy, że zastosujesz prosty trik!
Choć nie na wszystkie ślimaki w ogrodzie trzeba patrzeć wrogo to kiedy pojawia się ich naprawdę dużo mogą psuć estetykę ogrodu. Najbardziej popularne z nich to skorupkowe, noszące ze sobą ”domki” np. Winniczki. Najbardziej uciążliwe są duże ślimaki bezmuszlowe, które żerują głównie w nocy.
Istnieją jednak proste i skuteczne rozwiązania na pozbycie się tych mięczaków. Najważniejsze, by ograniczyć ich rozmnażanie. Pamiętajmy oczywiście, że ślimaki pełnią istotą rolę w ogrodowym ekosystemie.
Zjadają nie tylko wypielęgnowane rośliny, lecz także gnijące i martwe resztki organiczne oraz chwasty. Są też ważnym ogniwem łańcucha pokarmowego. Naturalnym wrogiem ślimaków są jeże, ropuchy, jaszczurki i większe gatunki ptaków.
Oto co zrobić, by zapobiec rozwojowi ślimaków:
1.Zadbaj o porządek. Ważne jest regularne koszenie trawy.
2. Ułóż w kilku miejscach w ogrodzie fragmenty desek czy płyt wiórowych. Najlepiej ustawić je tuż nad ziemią, lekko pod skosem, by mięczaki mogły się tam swobodnie wślizgnąć. Pod przykrycie wsuńmy liście kapusty lub obierki ziemniaków, jabłek czy buraków, co dodatkowo przyciągnie intruzów. Przed nadejściem kolejnych deszczowych dni należy już tylko wyzbierać ślimaki ręcznie z kryjówek i wypuścić je z dala od ogrodu.
3.Zapach piwa odstrasza ślimaki, zwłaszcza jeśli doprawimy napój odrobiną cukru. Tak przygotowaną miksturę wlewa się do miseczek lub słoiczków wkopanych w ziemię. Wystarczy kilka takich pułapek, by uciążliwe mięczaki powpadały do pojemników, skąd już łatwo jest je usunąć.
4. W ogródku zasadź te rośliny– ślimaki ich nie tolerują. Może to być np. krwawnik pospolity, macierzanka, czarny bez, szałwia czy tymianek.
ZOBACZ TEŻ:Czy warto chodzić bez STANIKA?! Ta odpowiedź cię zaskoczy!
Gdy naturalne metody zawodzą, można sięgnąć po chemiczne. preparaty do zwalczania ślimaków. Popularnie stosuje się moluskocydy, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.
Źródło:domwp.pl/pixabay