Czy płyn do płukania jamy ustnej może osłabić koronawirusa? Naukowcy nie mają wątpliwości.
W ostatnim czasie naukowcy pod kierownictwem Uniwersytetu w Cardiff opublikowali w brytyjskim czasopiśmie naukowym „Function” artykuł, w którym odnieśli się do znaczenia gardła i ślinianek, które są dla wirusa zarówno miejscem transmisji jak i replikacji.
Badacze postanowili przyjrzeć się działaniu płynów do płukania jamy ustnej, w których skład wchodzi etanol czy chlorheksydyna.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że wirus SARS-CoV-2 należy do tzw. grona wirusów otoczkowych. Oznacza to, że z zewnątrz otacza go błona lipidowa, którą można rozbić. Wystarczy użyć do tego odpowiednich środków.
Ustalono, że płukanie jamy ustnej specjalnie przeznaczonymi do tego płynami może służyć jako środek zapobiegawczy do walki z koronawirusem. Informacje te nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone.
„Nie wiemy jeszcze, czy istniejące płyny do płukania jamy ustnej działają przeciwko otoczce lipidowej SARS-CoV-2… Konieczne są badania w trybie pilnym w celu ustalenia możliwości ich zastosowania przeciwko temu wirusowi” – wyjaśnił Sky News przewodzący badaniom profesor Valerie O’Donnell.
Co na to Światowa Organizacja Zdrowia?
Światowa Organizacja Zdrowia nie potwierdziła skuteczności płynów do płukania jamy ustnej w walce z wirusami. Oranizacja zaznacza, że wciąż nie ma dowodów na to, aby miały one w jakikolwiek sposób hamować rozprzestrzenianie się wirusa poza tym, że mogą mieć kilkuminutowe działanie.
„Niektóre marki płynów do płukania ust mogą wyeliminować niektóre drobnoustroje na kilka minut ze śliny w jamie ustnej. Nie oznacza to jednak, że chronią cię przed infekcją”– poinformowało WHO.
ZOBACZ TEŻ:To PYSZNE DANIE zapobiega rozwojowi ANEMII I MIAŻDZYCY! Przygotujesz je w SEKUNDĘ!
Źródło:5minutdlazdrowia/pixabay