Za kilka godzin zasiądziemy do wigilijnych stołów. Nie wszyscy jednak są pewni kiedy w Boże Narodzenie należałoby pojawić się w kościele. Stąd często pojawiają się pytania o to, w który dzień msza jest obowiązkowa, czy możne ją ominąć i jak zaplanować wizytę w kościele pomiędzy spotkaniami z rodziną i bliskimi?
Boże Narodzenie obok Świąt Wielkiej Nocy to najważniejsze święta dla chrześcijan różnych obrządków i tradycji. Wierzący upamiętniają w ten sposób dzień narodzin Jezusa Chrystusa.
ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować idealną Wigilię? Stosuj się do tych ZASAD, a Święta będą wyjątkowe!
Momentem kulminacyjnym świąt jest dzień 25 grudnia. Wtedy to w Kościołach odbywają się uroczyste msze święte. Pierwsza z nich, tzw. Pasterka rozpoczyna się równo o Północy i jest jedną z najbardziej uroczystych mszy świętych w czasie roku liturgicznego.
Obecność w kościele 25 grudnia jest dla katolika obowiązkowa. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy być wtedy w kościele, bo np. pracujemy, lub nasze plany rodzinno-towarzyskie to umożliwiają, to możemy w kościele pojawić się wieczorem 24 grudnia.
Zgodnie z Prawem Kanonicznym:
Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego”
– dlatego jeśli w naszym kościele odbywa się msza wieczorna w Wigilię, np. o 19, czy 20, możemy udać się na nią i jest to równoznaczne z wypełnieniem chrześcijańskiego obowiązku.
W Boże Narodzenie w Kościołach odprawiane są trzy uroczyste msze święte: pasterska, anielska i królewska. Jest to nawiązanie do tradycji zgodnie z którą hołd panu Jezusowi oddawali kolejno prości pasterze, aniołowie i królowie. Pierwsza z nich jest odprawiana o północy, druga w godzinach rannych, zaś trzecia w południowych.
26 grudnia przypada z kolei święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Tego dnia udział w mszy świętej nie jest obowiązkowy, ale w dobrym tonie jest aby i tego dnia pojawić się w kościele. Jeśli jednak tego nie zrobimy, nie popełniamy grzechu.