Ta niepozorna, ale bardzo aromatyczna przyprawa to pomysł także na naturalne kadzidło!
Roślina ta pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, a swoje zastosowanie ma głównie podczas gotowania. Jej liście mają cenne, zdrowotne właściwości i można przygotowywać z nich lecznicze napary. Starożytni Grecy palili je w misach jak kadzidełka. Taki rytuał działa antydepresyjnie i relaksująco.
Zaparzone z wodą liście laurowe, pite regularnie, pomagają w zaburzeniach trawienia, zatruciach oraz infekcjach jamy ustnej. Okłady z liści warto wypróbować w przypadku zakażeń skórnych i łupieżu.
Zapach liści laurowych odstrasza insekty i mogą zastąpić tym samym toksyczne środki chemiczne. Wystarczy rozsypać je po zakamarkach mieszkania.
Współczesne badania wykazały, że liść laurowy ma właściwości uspokajające. Działają również przeciwbólowo, przeciwzapalnie i zwalczają kamienie nerkowe. Za sprawą zawartości cyneolu olejek z liści laurowych ma właściwości antybakteryjne, który redukuje objawy przeziębienia i grypy.
Jak przyrządzić kadzidło z liścia laurowego?
Potrzebne będą do tego: niewielki ognioodporny pojemnik (jak na przykład garnek), wysuszone liście laurowe i zapałki lub zapalniczka.
Następnie podpalamy liść bądź dwa. Miejmy na uwadze, że wysuszone liście palą się bardzo szybko, stąd należy zachować ostrożność! Po kilku minutach zapach wypełni całe mieszkanie. Kojący efekt palących się liści laurowych jest przypisywany metoksyeugenolowi, związkowi zawartemu w niektórych olejkach eterycznych.
Zobacz też:Zignorowali zakaz i wzięli udział w masowej modlitwie. Skutki decyzji okazały się tragiczne!
Źródło: kobietawp/pixabay