Erdogan dokręca śrubę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wprowadza stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał w całym kraju przez kolejne 3 miesiące.

To reakcja rządu na ostatnią próbę wojskowego zamachu stanu i ma pomóc władzom w opanowaniu sytuacji w kraju. Według prezydenta Erdogana decyzja ta w żaden sposób nie narusza krajowej konstytucji a stan wyjątkowy jest normalnym narzędziem, które ma służyć usunięciu zagrożeń dla „demokracji, państwa prawa i wolności obywatelskich”.

W wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego znacznie poszerzone zostaną uprawnienia gubernatorów w tureckich regionach. Poza tym, prezydent Turcji zapewnił, że siły zbrojne są pod kontrolą i będą ściśle wypełniać polecenia rządu.

– Jako prezydent oraz naczelny dowódca tureckiej armii zadbam o to, by oczyścić wojsko z wirusa. Europa nie ma żadnego moralnego prawa, aby nas krytykować za decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego – dodał Erdogan.

Po ogłoszeniu stanu wyjątkowego przez tureckiego prezydenta ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec zaapelowało, aby nie trwał on dłużej niż będzie to konieczne.

 

Natalia W.

 

Komentarze