Zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem jest przyczyną 48 tysięcy zgonów we Francji rocznie – wynika z opublikowanego badania programu Air Sante francuskiej służby zdrowia.
Zgony, których przyczyną jest zanieczyszczenie drobnym pyłem, spowodowane działalnością człowieka na przykład transportem, przemysłem i rolnictwem, stanowią 9 procent wszystkich zgonów we Francji kontynentalnej – wynika z badania.
Jak informuje polsatnews.pl, autorzy dokumentu podkreślają, że zanieczyszczone powietrze może odpowiadać za obniżenie oczekiwanej długości życia 30-letniego Francuza średnio nawet o ponad 2 lata. Problem w szczególności dotyczy dużych obszarów miejskich, jak na przykład region paryski, Francja północno-wschodnia i oś Lyon-Marsylia.
Ciągły kontakt z zanieczyszczonym powietrzem przyczynia się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, chorób neurologicznych czy nowotworów.
Pisaliśmy o Niemcach, którzy są największymi trucicielami w Unii Europejskiej (emitują do atmosfery 2,5 razy więcej CO2 niż Polska). Ponad 80 procent mieszkańców miast na całym świecie jest narażonych na wdychanie zanieczyszczenie powietrza, przekraczającego normy Światowej Organizacji Zdrowia.
Zobacz także: PONAD 80 PROC. LUDZI W MIASTACH ODDYCHA ZANIECZYSZCZONYM POWIETRZEM! oraz NIEMCY SĄ NAJWIĘKSZYM TRUCICIELEM W EUROPIE
BR