Izolacja niszczy psychikę, co nie jest odkryciem. Jednak o degenerującym wpływie izolacji na psychikę eksperci mówią coraz głośniej. Izolacja, która trwa teraz, odbije się na nas w przyszłości.
Jak podkreślają uczeni, człowiek jest zwierzęciem stadnym, istotą społeczną, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje interakcji z drugim człowiekiem. Długo trwająca izolacja prowadzi do lęków, niepokoju, stresu, zaburzeń psychicznych.
Jak zachować zdrowie psychiczne?
Specjaliści z różnych dziedzin podsuwają szereg rad i wskazówek, które mają ułatwić nam radzenie sobie z samotnością. Za priorytet warto uznać kontakt z naturą.
„Udowodniono, że kontakt z naturą łagodzi stres, ponieważ obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu). Badania pokazują, że osoby mieszkające w pobliżu terenów zielonych rzadziej zapadają na depresję czy zaburzenia lękowe. W dobie pandemii wzrasta ryzyko tych zaburzeń, bo czujemy strach przed utratą zdrowia czy pracy. Dlatego tym bardziej warto sięgać po kontakt z przyrodą (oczywiście, bezpiecznie i w ramach ustalonego reżimu sanitarnego), bo chroni on nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Wzmacnia odporność, reguluje rytm okołodobowy i poprawia sen, dzięki witaminie D3 ze słońca” – wyjaśnia psycholożka Marta Nowakowska.
Natura wykorzystywana w terapiach medycznych.
„Ekstremalnym przykładem są historie żołnierzy, którzy w czasie I wojny światowej tworzyli w okopach namiastki ogrodów. Pisali do swoich rodzin z prośbą o wysłanie im nasion nasturcji i nagietków. Obserwowanie, jak znajome rośliny rosną i się rozwijają, działało na nich uspokajająco, zmniejszało lęk” – wyjaśnia Dr Sue Stuart-Smith, psychiatra.
ZOBACZ TEŻ:GORĄCY APEL KATARZYNY GLINKI! Gwiazda krytykuje izolację w domu!
Według doktorki już własnoręczne sadzenie kwiatów, krzewów i ziół działa na nas zbawiennie. W jakiś sposób „tworzymy więź z rośliną”, dbamy o nią. Nie bez przyczyny ogrodnictwo jest przepisywane niczym lek na receptę osobom cierpiącym na objawy stresu pourazowego oraz wykorzystywane w terapii dedykowanej dzieciom z autyzmem.
ZOBACZ TEŻ:PILNE: zaginął 3,5-letni Kacperek. Był ze swoim tatą na spacerze
Świeże powietrze wzmacnia naszą koncentrację, uwagę, odciąga od komputerów i telewizorów. Potrzeba tak niewiele, by ukoić umysł!
Źródło:londyneknet/pixabay