LOKOMOTYWY będą… PARADOWAĆ – Przeczytaj GDZIE!

 

Parowozy zaprezentują się w przejeździe indywidualnym i przejeździe w parach. W pokazie finałowym natomiast, wszystkie parowozy pojadą połączone razem. Wieczorem natomiast zaplanowano widowisko „Światło, Para, Dźwięk”.

 

Wydarzenie to odbędzie się w sobotę podczas XXIV Parady Parowozów w Wolsztynie (wielkopolskie) gdzie zostanie zaprezentowanych dziesięć zabytkowych lokomotyw z Polski, Niemiec i Czech zostanie zaprezentowanych. Całe wydarzenie organizuje Parowozownia Wolsztyn, ostatnia czynna na świecie, która obchodzi w tym roku jubileusz 110-lecia istnienia.

 

 

Parada Parowozów, jak podkreślają organizatorzy, jest największym w Europie spotkaniem miłośników kolei. Co roku do Wolsztyna przyjeżdża ok. 20 tys. miłośników kolei i turystów nie tylko z Europy, ale także m.in. Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych.

 

 

***

Historia Parowozowni Wolsztyn sięga 1907 r. kiedy to rozpoczęto jej budowę na terenie 3 tys. m. kw. Posiada obrotnicę pruskiej konstrukcji Wischer-Stargard z 1907 r. oraz zabytkową wieżę wodną z pojemnikiem o pojemności 100 m sześc.

Dumą wolsztyńskich kolejarzy jest „Piękna Helena”, polski parowóz Pm36-2 z 1937 r. zbudowany przed wojną do prowadzenia lekkich pociągów ekspresowych i rozwijający prędkość do 130 km/godz. Ogółem w wolsztyńskiej parowozowni znajduje się 30 parowozów oraz 19 historycznych wagonów.

 

ms, pap, fot. parowozowniawolsztyn.pl (T. Marciniak)

Komentarze