Mniszki lekarskie to kwiaty doskonale nam znane – symbole wiosny, kojarzące się z przyjściem cieplejszych miesięcy i ulubione rośliny dzieci, które rozdmuchują ich przekształcone w zwiewne pióropusze kwiaty. Warto jednak wiedzieć, że mlecz i mniszek lekarski to nie to samo. Jak je więc rozróżnić?
Mniszki zazwyczaj rosną na trawnikach, w parkach, łąkach, ogrodach ale czasem też w lasach. W ogrodnictwie są często uznawane za chwasty, jednak nasze babcie doskonale zdają sobie sprawę z leczniczych właściwości mniszka lekarskiego. Co ciekawe, z jego kwiatów możemy uzyskać wyśmienity w smaku i zdrowy miód.
Zarówno mniszki jak i mlecze rosną pospolicie w całej Polsce i znacznej części Europy i Azji. Zarówno ich kwiaty jak i liście są bardzo podobne. Kwiaty żółte o wielu bardzo cienkich płatkach zaś liście charakterystycznie postrzępione, przez co mniszka często nazywa się też „lwim zębem”. To co je odróżnia, to przede wszystkim budowa łodygi.
ZOBACZ TEŻ: Poszukiwała zwłok córki przez 24 lata. Pomógł nurek, który znalazł ciało Kacperka
W wypadku mlecza polnego kwiaty wyrastają z łodygi i może być ich kilka na jednej łodydze. W wypadku mniszka lekarskiego kwiat rośnie od podstawy i jest jeden. To najbardziej charakterystyczna różnica. Po przekształceniu w dmuchawce oba gatunki można rozróżnić po ich budowie – te z mleczy są nieco bardziej spłaszczone.
Co ciekawe mniszki i mlecze prawdopodobnie są na ziemi niezwykle długo – chińscy naukowcy sądzą, że nawet od niemal 200 milionów lat. Nic więc dziwnego, że ludzkość, gdy wreszcie się pojawiła na ziemi, miała dużo czasu na odkrycie zdrowotnych właściwości tych roślin. Ale o nich może napiszemy innym razem.