Noszenie maseczek ma negatywny wpływ na nasz organizm? Wyniki badań są niepokojące.
Stosowanie maseczek ochronnych wraz z innymi środkami ostrożności pozwala skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Jednakże są osoby, które mogą odczuwać określone dolegliwości w związku z długotrwałym noszeniem maseczek. Szczególnie narażone są dzieci. Co mówią eksperci?
Naukowcy z Uniwersytetu Witten/Herdecke przeprowadzili badania dotyczące skutków noszenia przez dzieci i nastolatków maseczek ochronnych. Wśród lekarzy, pedagogów oraz rodziców przeprowadzono ankietę. Odesłane formularze zszokowały badaczy. W zaledwie miesiąc zgromadzono ponad 20 tysięcy odpowiedzi, które dotyczyły 25 930 dzieci. Jak wynika z obserwacji nosząc maseczkę…
średnio 4,5 godziny dziennie dzieci mogą doświadczyć nieprzyjemnych objawów. 68 proc. rodziców wskazało na dolegliwości, z którymi mierzą się ich dzieci. Najczęściej wskazywano na drażliwość (60 proc.), ból głowy (53 proc.) i trudności z koncentracją (50 proc.). Ponadto dzieci wykazywały mniejszą radość (49 proc.), niechętnie chodziły do szkoły/przedszkola (44 proc.), u 42 proc. wystąpiła apatia a trudności w nauce miały miejsce u 38 proc. Notoryczne przemęczenie dotyczyło 37 proc.
– Dzieci trochę inaczej reagują niż dorośli, są bardziej żywe i ruchliwe. W związku z tym zwiększa się częstotliwość oddechu, a więc ta bariera mechaniczna w postaci maseczki może im przeszkadzać w wymianie gazowej. Osoby dorosłe poruszają się wolniej, nie są tak aktywne, jak dzieci i młodzież. Dlatego też nie odczuwają tego tak dotkliwie – mówi WP Parenting prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Jak podkreślają autorzy badań potrzeba dalszych prac aby realnie ocenić ryzyko oraz korzyści płynące z noszenia maseczek przez dzieci. Jedynymi ograniczeniami tego badania są stronniczość próbkowania, błędy raportowania a także stronniczość i brak grupy kontrolnej.