Pacjenci z zagranicy zostawili u nas w ubiegłym roku 1,5 mld złotych – wynika ze wstępnych szacunków Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej.
Jak informuje portal dziennik.pl, najbardziej europejczycy korzystają z usług dentystycznych, operacji plastycznych i zabiegów estetycznych. W porównaniu z 2011 rokiem, wartość rynku turystyki medycznej szacowano na 780 mln złotych. Główne powody takiego skoku to większa liczba przyjeżdżających pacjentów oraz coraz szerszy zakres sprzedawanych usług.
Prawie cztery lata temu Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej odwiedzających nasz kraj w celu poddania się prywatnemu zabiegowi szacowało na 320 tysięcy rocznie. Obecnie Artur Gosk prezes stowarzyszenia, ocenia, że liczba pacjentów stanowi 6 procent ogólnej liczby zagranicznych turystów odwiedzających Polskę.
Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2015 roku przyjechało do nas 16,7 mln europejczyków. Oznacza to, że tych, którzy się także leczyli, było około miliona. Klinika Dentim Europe w Katowicach szacuje, że w 2015 roku przyjechało o 20 procent zagranicznych pacjentów więcej niż rok wcześniej. Jak przyznaje Arkadiusz Buziewicz, współwłaściciel placówki, która ten rok może być rekordowy: tylko w dwóch pierwszych miesiącach 2016 roku łączne wydatki zagranicznych pacjentów wzrosły aż o 70 procent.
Jak widać Europejczycy coraz częściej przyjeżdżają do Polski, co powinno nas cieszyć, że mamy tak dobrych specjalistów.
Zobacz także: Lekarze rezygnują ze środków UE
Katarzyna B.