Rząd PO liberalizował rynek usług pocztowych, także dla instytucji publicznych i zamierzał prywatyzować Pocztę Polską poprzez giełdę. Nowo ekipa zrezygnowała z tych planów. Wstrzymano wejście Poczty na giełdę, a dla instytucji publicznych ma stać się ona wyłącznym operatorem.
W zasadzie było pewne, że jeśli nastąpi zmiana władzy to wszelkie dyskusje na temat wejścia Poczty na giełdę zostaną zaniechane. Przypomnę, że plany były takie, że będzie to nawet koniec tego roku. Nie ma jeszcze wybranego nowego zarządu Poczty Polskiej, trwa jeszcze konkurs. Wygląda jednak na to, że strategia będzie zupełnie inna. O debiucie giełdowym raczej można zapomnieć – wyjaśnia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury (to właśnie ten resort odpowiada za losy operatora pocztowego) zostawia jednak furtkę. Jeżeli nowy zarząd Poczty stwierdzi, że potrzebne jest dokapitalizowanie spółki, to rozmowy na temat prywatyzacji wrócą.
Spółka dostanie wyłączność na obsługę państwowych listów. Jednak na rynku usług pocztowych klienci indywidualni nadal będą mieli wybór, bo na tym rynku mamy konkurencję – przypomina dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Nowe przepisy mają sprawić, że w instytucjach państwowych Poczta będzie miała wyłączność i nie będzie stawać do konkursów. Za poprzedniej kadencji obsługę pocztową sądów wygrała np. Grupa Impost, co wiązało się ze sporymi uciążliwościami dla petentów sądów.
Z nowości we wszystkich placówkach Poczty będzie można płacić kartą . Urząd Komunikacji Elektronicznej może stracić nadzór nad systemem pocztowym w kraju, a powołany ma zostać dedykowany do tych spraw nowy urząd. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” taki organ mógłby powstać z połączenia części UKE z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji i miałby zajmować się rynkiem mediów, telekomunikacją i sektorem pocztowym. W tym wypadku jednak nie trwają żadne prace nad ustawą, pomysł jest dopiero omawiany wśród części ministrów..
Źródło: polskieradio.pl/money.pl
DZ