STRES przed EGZAMINEM na prawko? ONI mają na to sposób!

Podobno rekordziści do egzaminu na prawo jazdy podchodzą nawet 20 czy 30 razy. Z kolei w mniejszości są ci, którzy prawko zdają za pierwszym razem. Na przykład w warszawskim WORD w 2016 roku na 77 116 zapisanych do egzaminu na prawo jazdy kat. B, pozytywny wynik uzyskało 25 146 co stanowi  33,82%.

 

Jak się okazuje, często to nie brak wiedzy czy umiejętności jest przyczyną oblania testów teoretycznych czy jazdy, ale stres, który sprawia, że popełniamy błędy.

 

Aby pomóc osobom przystępującym do egzaminów Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie organizuje anty stresowe warsztaty. Spotkania prowadzone są przez psychologa z Ośrodka.

 

Na zajęciach można dowiedzieć się, dlaczego egzaminator zachowuje się tak a nie inaczej. Na przykład, że może wydawać się „groźny” a tak naprawdę stara się być neutralny. Czy to, że jeśli coś notuje, to nie powinniśmy się tym przejmować.

 

Z drugiej strony, uczestnicy warsztatów poznają swoje prawa: to, że mogą pytać, prosić o powtórzenie, czy też wykonywać dany manewr w spokojny sposób i bez stresującego pośpiechu.

 

Ciekawe, czy te warsztaty faktycznie przyczynią się do większej zdawalności egzaminów na prawo jazdy?

 

ms, źródło: radiokrakow.pl,word.waw.pl; fot. mord.tarnow.pl

Komentarze