Kurkuma jest żółtopomarańczowym składnikiem roślinnym korzenia szafranu indyjskiego (kurkuma, ostryż długi; Curcuma longa). Ma jaskrawy słoneczny odcień, wrażliwy na światło. Sproszkowany korzeń tej rośliny to tradycyjnie główny składnik przyprawy curry.
Intensywny kolor kurkumy sprawia, że jest ona z powodzeniem stosowana w przemyśle spożywczym jako barwnik (E 100). Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji margaryn, ciast, musztard, słodyczy i purée ziemniaczanego.
Niewiele osób wie, że kurkumina (główny składnik kurkumy) ma wiele leczniczych właściwości. Zapobiega postępowaniu oporności na chemioterapeutyki, powstawaniu przerzutów i neoangiogenezie. Przyspiesza też apoptozę komórek nowotworowych. Kurkumina to jeden z najbardziej skutecznych naturalnych produktów spożywczych o działaniu przeciwrakowym.
Niestety, kurkumina jest szybko rozkładana w wątrobie i błonie śluzowej jelita, co ogranicza jej dostępność dla organizmu. Można temu zapobiec, przyprawiając potrawę pieprzem. Obecna w pieprzu piperyna hamuje rozkład kurkuminy. Wrażliwość na światło, wysoką temperaturę i działanie tlenu powoduje, że najlepiej byłoby przetwarzać i przewozić przyprawy w takich warunkach, by nie straciły działania biologicznego.
Zdjęcie: Pixabay
Zobacz też: [WIDEO] Dziunie odbierają AUTO od mechanika. Ich głupota nie zna granic
Źródło: Na podstawie książki „Dieta kontra rak – Anna Rogulska”