Skandaliczne doniesienia o wykorzystywaniu seksualnym zakonnic przez byłego jezuitę Marko Rupnika wstrząsnęły opinią publiczną. Siostra Gloria Branciani na konferencji prasowej w Rzymie ujawniła druzgocące fakty, opisując, jak Rupnik manipulował nimi, wykorzystując święte symbole w perwersyjny sposób.
Zabierał mnie na seanse pornograficzne. Mówił, że muszę brać w nich udział i spełniać jego zachcianki, bo inaczej nie rozwinę się duchowo – tak opisała dramatyczne doświadczenia siostra Branciani, cytowana przez agencję AFP.
Dodatkowo zdradziła, że były ksiądz zmuszał je do udziału w stosunkach w trójkącie. Twierdził wtedy, że jest to nawiązanie do świętej Trójcy. Zakonnice były wykorzystywane, a ich ideały były przedmiotem manipulacji.
Marko Rupnik, mający 69 lat, został oskarżony o wykorzystywanie seksualne ponad 20 kobiet przez trzy dekady. Choć formalnie został ekskomunikowany przez Watykan w 2020 roku, po odbyciu pokuty przywrócono go do stanu duchowego. Jednak papież Franciszek ostatecznie wykluczył go z zakonu jezuitów w czerwcu 2020 roku. Decyzja ta stanowiła reakcję na skandaliczne czyny Rupnika oraz związane z nimi wydarzenia.
W październiku tego samego roku papież Franciszek podjął jeszcze jedno zdecydowane działanie, uchylając przedawnienie przestępstw seksualnych w Kościele. Ta decyzja otworzyła drogę do potencjalnego postępowania dyscyplinarnego wobec osób odpowiedzialnych za nadużycia seksualne, w tym wobec byłego jezuity Marko Rupnika.
Skandal ten wywołał burzliwą reakcję społeczną i głębokie oburzenie. Sprawa ta ujawniła poważne problemy w strukturach kościelnych, związane z nadużyciami seksualnymi i manipulacją duchową. Wiele osób domaga się bardziej zdecydowanych działań w celu zapobiegania tego rodzaju sytuacjom oraz karania winnych.
Watykańskie władze, starając się odzyskać zaufanie społeczne, podjęły działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony wszystkim osobom związanym z Kościołem. Jednakże skandale tego typu pokazują, że problem nadużyć seksualnych w Kościele wymaga ciągłej uwagi i skutecznych działań. Należy zapobiec kolejnym przypadkom krzywdzenia osób wrażliwych, takich jak zakonnice, które zaufały duchownym, a zamiast tego padły ofiarą ich przestępstw.
Źródło: onet.pl