Wesołe jest życie staruszka! Dyskoteki, kino i nie tylko… Oni przeżywają drugą młodość

Gdzie? Choćby w Korei Południowej. Na seniorów czekają tam dyskoteki, kina i spotkania towarzyskie, dające możliwość powrotu do miłych chwil z dawnych lat.

 

Elegancko ubrany 79-latek spotkany w dyskotece dla seniorów w Seulu zapewnia:

 

„Bawimy się, a to jest dobre na demencję. Lepsze od jakiejkolwiek kuracji w szpitalu! Przychodzę tu 25 razy w miesiącu, tak, 25 razy z moją partnerką!”

 

W latach 90. ubiegłego wieku takie miejsca nazywano „colatec”, dyskotekami, w których nie sprzedawano alkoholu a jedynie coca colę. Wraz ze zmianą nawyków i postępem technologii okazało się, że południowokoreańska młodzież woli spędzać czas w internetowych kawiarenkach i klubach karaoke. Colateki przeżywają obecnie „drugą młodość”, a zamiast młodzieży przychodzą do nich seniorzy.

 

Zamiast tradycyjnych wieczorno-nocnych maratonów dyskoteki dla seniorów działają od 10 do 17, wszystko po to, by starsi ludzie nie musieli ryzykować zdrowiem chęci spędzania czasu ze znajomymi. Niektórzy z seniorów wolą także ukrywać swoje nowe przyzwyczajenia przed rodzinami. Opłata za wejście wynosi tysiąc wonów (około 1,20 dolara), a dziennie potrafi pojawić się ponad tysiąc osób.

 

Właściciel jednego z lokali rozumie swoich klientów:

 

„Jeżeli zostaliby sami w domu, wpadliby w depresję i dostali demencji. Jeżeli przyjdą tutaj, poznają nowych znajomych, swoich chłopaków, dziewczyny, wypiją odrobinę soju (koreański alkohol zbliżony w smaku do wódki) i ich problemy zostaną rozwiązane”.

 

Dodaje także, że takie miejsca dla seniorów powinny dostawać wsparcie rządu. Poza dyskotekami dla seniorów w Korei Południowej zyskują coraz większą popularność punkty usługowe, jak fryzjerzy, jadłodajnie, sklepy z muzyką, przygotowujące swoją ofertę specjalnie dla starszych klientów. W kinach można oglądać hity sprzed lat, w restauracjach jeść popularne niegdyś potrawy słuchając koreańskiej muzyki ludowej. W sklepach z muzyką prowadzone są audycje z opowieściami o historiach sprzed lat, które wywołują u seniorów nostalgię.

 

Długość życia w Korei Południowej wydłuża się z każdym rokiem. Przewiduje się, że do 2030 r. Koreanki na Południu, jako pierwsze na świecie będą żyły przeciętnie ponad 90 lat. Przeciętny mężczyzna po sześćdziesiątce ma jeszcze przed sobą 24 lata życia.

 

Źródło: PAP Life
kd

Komentarze