Ustawa o świadczeniach rodzinnych jasno wskazuje, że aby skorzystać z programu Rodzina 500+, trzeba co roku składać nowy wniosek. Wyjątkiem jest pierwszy rok funkcjonowania programu.
Żeby zapewnić sobie świadczenie na kolejny rok, do gminy można będzie się zgłosić już od 1 sierpnia. Jeśli nowy wniosek nie wpłynie do końca września, to świadczenie automatycznie jest anulowane i rodzice stracą 500 zł na każde dziecko.
Ci, którym uda się przekazać wniosek najpóźniej z końcem sierpnia, mogą liczyć na środki już w październiku. W przypadku, kiedy dokumenty zostaną złożone we wrześniu, pieniądze będą wypłacone dopiero w listopadzie, ale z wyrównaniem za październik.
Nowi świadczeniobiorcy mogą dołączyć do programu w dowolnym momencie. Szybszej wypłaty mogą się spodziewać osoby, które złożą kompletny wniosek do 10. dnia miesiąca. Wsparcie uzyskają najpóźniej pod koniec tego miesiąca. Jeśli nie zdążą dostarczyć dokumentów przed tym terminem, na decyzję i środki z wyrównaniem poczekają do ostatnich dni następnego miesiąca.
Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, wypełniony formularz można złożyć na różne sposoby. Osobiście w urzędzie gminy lub za pośrednictwem Poczty Polskiej to tradycyjna forma złożenia wniosku. Druk można odebrać na miejscu, a także pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Rodzice mogą też zdecydować się na formę elektroniczną. Taka opcja jest dostępna na platformie usługowej PUE ZUS, w ramach bankowości online i przez ePUAP. Formularz można też wysłać za pośrednictwem nowego portalu Emp@tia.
Źródło: wp.pl
kd