ZAKAZ wychodzenia z domu dla osób niezaszczepionych! Przepisy zatwierdził RZĄD!

Około dwóch milionów osób, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, będzie poddanych lockdownowi w Austrii. W ostatnim czasie w kraju tym odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa.

Nie podejmujemy tego kroku lekko, ale niestety jest to konieczne – powiedział kanclerz Alexander Schallenberg.

Osoby niezaszczepione czeka lockdown

Osoby nieszczepione będą mogły opuścić dom tylko z ważnych powodów, takich jak praca lub zakup żywności.

Najniższe wskaźniki zaszczepienia

Jak pokazują ostatnie statystyki, tylko około 65% ludności Austrii jest w pełni zaszczepionych – to jeden z najniższych wskaźników w całej Europie Zachodniej.

Tymczasem, jak pokazują najnowsze dane, siedmiodniowy wskaźnik infekcji wynosi ponad 800 przypadków na 100 000 osób, co jest jednym z najwyższych w regionie.

Środki wprowadzone w Austrii będą początkowo obowiązywać przez 10 dni. Zwolnione z obowiązkowego lockdownu będą dzieci poniżej 12. roku życia oraz osoby, które niedawno pokonały wirusa.

Osobom niezaszczepionym nie wolno było już odwiedzać restauracji, fryzjerów i kin. Teraz będą musiały pozostać w domu.

W rzeczywistości powiedzieliśmy jednej trzeciej populacji: nie opuścisz swojego domu, jeśli nie masz ważnych powodów – powiedział Schallenberg.

To ogromne ograniczenie kontaktów między zaszczepionymi a nieszczepionymi – dodał.

Rząd twierdzi, że policja będzie przeprowadzać wyrywkowe kontrole w miejscach publicznych w celu ustalenia stanu szczepień osób i nakładać grzywny na osoby przyłapane na łamaniu obowiązujących zasad.

Źródło: BBC

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze