Prezydent Słowacji mocno do Putina: „Powiedz TO swoim żołnierzom”

Zuzana Czaputova (Čaputová) to od 2019 roku prezydent Słowacji i pierwsza kobieta, która w Słowacji uzyskała ten urząd.

Prezydent Słowacji stanowczo sprzeciwia się rosyjskiej agresji. Zuzana Czaputova już na początku kwietnia pisała na Twitterze:

 

Bucza stała się symbolem najgorszego, do czego zdolni są ludzie, czystego zła. Musimy to powstrzymać, przyjmując ostrzejsze sankcje dla #Rosji i kontynuując nasze wsparcie dla #Ukrainy. Wszystkie zbrodnie wojenne muszą być zbadane; sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

 

 

Teraz prezydent Słowacji zwróciła się bezpośrednio do Władimira Putina. Czaputova jako kobieta z pewnością jest szczególnie wyczulona na kwestię wykorzystywania seksualnego i brutalnych gwałtów.

 

https://www.facebook.com/zcaputova

 

Rosyjskiemu przywódcy nakazała, by zakazał swoim żołnierzom tego typu zachowań.

 

Władimir Putin, nakaż swoim żołnierzom zaprzestanie krzywdzenia niewinnych cywilów na #Ukrainie. Powiedz swoim żołnierzom, żeby przestali gwałcić kobiety i dzieci. Nadal obowiązuje prawo wojny. Krzywdzenie bezbronnych pokazuje twoją słabość. Zatrzymaj #przemoc seksualną.

 

Słowa Czaputovej odebrano jako akt odwagi, ponieważ kobieta zwróciła się wprost do Putina. Wiele osób jednak zauważało, że w podobny sposób – gwałcąc i mordując – Rosjanie zachowywali się w poprzednich dziesięcioleciach. Pesymiści twierdzili, że taka jest natura tego narodu.

 

https://twitter.com/ZuzanaCaputova/status/1515253780060807169?

Komentarze