Dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć poziom serotoniny w mózgu!
Potocznie jest ona nazywana hormonem szczęścia i stanowi bardzo ważny neuroprzekaźnik w układzie nerwowym. Jeśli zbyt długo utrzymuje się na niskim poziomie, może powodować agresywność, zmęczenie, a nawet prowadzić do depresji.
Jako stabilizator naszego nastroju serotonina reguluje apetyt, cykl snu i inne ważne funkcje życia. Odgrywa też ważną rolę w naszych funkcjach seksualnych i w regulacji humoru, temperatury ciała i wrażliwości na ból. W początkowej fazie depresji wielu lekarzy przepisuje tabletki uzupełniające poziom serotoniny w celu zwiększenia jej produkcji w mózgu!
Według pewnych badań naukowych istnieją naturalne metody zwiększania produkcji serotoniny na poziomie mózgu.
Należą do nich:
1. Przebywanie na słońcu. Witamina D wspomaga wydzielanie serotoniny i pozytywnie wpływa na jakość snu.
2.Słuchanie muzyki klasycznej sprawia, że mózg wchodzi w stan harmonii i odprężenia. Następuje wtedy wyraźny wzrost emisji fal mózgowych alfa oraz częstotliwości fal MF, świadczących o wysokiej aktywności mózgu.
3.Aktywność fizyczna, która jest regularna znacznie pomaga w produkcji hormonu szczęścia. Bieganie, pływanie czy taniec są w tym przypadku najskuteczniejsze.
4.Niwelowanie poziomu stresu. Stres przyczynia się do wydzielania adrenaliny i kortyzolu – hormonów stresu, które obniżają działanie serotoniny. Należy w możliwy jaki tylko jest sposób unikać bodźców stresowych.
5.Unikanie alkoholu. Alkohol znacznie oddziałuje na centralny system nerwowy. Najnowsze badania dowodzą, że spożywanie alkoholu może poważnie obniżać poziom serotoniny i prowadzić do depresji.
6.Masaż to świetna alternatywa na redukcję stresu, bólu i napięcia mięśniowego. Podwyższa poziom serotoniny o 28% i dopaminy o 31%. Obniża także poziom hormonu stresu- kortyzolu.
ZOBACZ TEŻ:NIEWIDOMY wpadł pod samochód i wtedy wydarzył się CUD!
Pamiętajmy też o tym, żeby się uśmiechać! Jedna minuta śmiechu daje tyle co 45 minut relaksu i przedłuża życie o około 10 minut. Pozwala też spalić 17 kalorii!
Źródło:radiozetzdrowie/pixabay