Prawidłowo funkcjonujący mózg jest gwarancją zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiele czynników dnia codziennego wpływa na to, czy wspieramy pracę naszego mózgu czy też odwrotnie szkodzimy mu.
Te czynniki to m.in dieta, nawyki, środowisko w którym żyjemy. Dowiedz się co uszkadza nasz mózg!
Oto 9 nawyków, które wpływają negatywnie na pracę mózgu:
1.Pomijanie śniadań prowadzi do spadku poziomu cukru we krwi i tym samym nie dostarczamy mózgowi ważnych dla niego składników odżywczych. Nadmiar tłuszczu i cukru pogarsza pamięć, koncentrację i funkcje poznawcze.
2.Trzymanie głowy pod poduszką( niedotlenienie). Jeśli śpisz z głową pod poduszką, to przyczyniasz się do niedotlenienia mózgu .
3.Papierosy. Regularne palenie papierosów prowadzi do chorób serca, zwiększa ryzyko zachorowania na raka, a także grozi demencją i to już u osób w średnim wieku. Tytoń może powodować zmniejszenie grubości kory mózgowej oraz utratę szarych komórek.
4.Brak snu. W jednym z badań wykazano, że gdy nie śpimy dłużej niż 30 godzin, w mózgu pojawiają się białka NSA i S-100B, świadczące o uszkodzeniach tego organu.
5.Hałas. Natłok bodźców podwyższa hormon stresu. Fale dźwiękowe aktywują ciało migdałowate – część mózgu związaną z pamięcią i emocjami.
6.Objadanie się. Częste i obfite posiłki prowadzą do twardnienia żył mózgowia i przyśpieszają starzenie się mózgu. Według badań, ograniczenie kaloryczności diety pomaga spowolnić procesy starzenia się organizmu, w tym mózgu i ograniczyć obumieranie neuronów.