Rząd w Berlinie przyjął wczoraj projekt nowej ustawy. Zgodnie z nią zawarcie małżeństwa przez osoby nieletnie będzie w Niemczech karalne. Wchodzenie w związek małżeński będzie w Niemczech możliwe dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Tym samym wiek zdolności do zawarcia małżeństwa zostaje podwyższony do 18 lat. Dotychczas małżeństwo było dopuszczalne, jeżeli jeden z partnerów miał co najmniej 16 lat i na zawarcie związku przystał sąd rodzinny.
Według nowych przepisów istniejące małżeństwa automatycznie mają zostać uznane za nieważne, jeżeli jeden z partnerów nie ukończył jeszcze 16. roku życia. O ile jedno z małżonków skończyło 16 lub 17 lat unieważnienie małżeństwa ma nastąpić na drodze sądowej.
Projekt ustawy jest reakcją rządu w Berlinie na rosnącą liczbę przybywających do Niemiec zamężnych nieletnich uchodźców. Według ministerstwa spraw wewnętrznych zarejestrowanych jest w Niemczech 1475 osób niepełnoletnich, będących w związkach małżeńskich. Większość z nich to dziewczęta. 361 nie ukończyło jeszcze 14. roku życia.
664 zamężne dziewczęta lub żonaci nieletni chłopcy to uchodźcy z Syrii, wiele osób pochodzi z Afganistanu i Iraku, dalszymi krajami pochodzenia są Bułgaria, Rumunia i Grecja.
Projekt ustawy przewiduje też, że udzielenie ślubu osobom poniżej 18. roku życia będzie uważane za wykroczenie i może pociągać za sobą karę grzywny do 5 tys. euro. Nowa ustawa ma wejść w życie jeszcze przed letnią przerwą parlamentarną.