Badania przeprowadzone przez zespół ekonomistów z Uniwersytetu w Sheffield pokazują, że im więcej czasu dzieci spędzają na Facebooku, Snapchat’ie, WhatsApp i Instagram’ie, tym mniej są szczęśliwe.
Dotyczy to ich nauki, szkoły, do której chodzą, wyglądu, rodziny, przyjaciół i generalnie – całego życia.
Korzystanie z internetu jest powszechne – ponad 90% osób w wieku od 16 do 24 lat korzysta z sieci społecznościowych online, a większość witryn przewiduje minimalny wiek użytkownika wynoszący 13 lat.
Badanie przeprowadzone przez BBC wykazało, że ponad trzy czwarte osób w wieku od 10 do 12 lat ma konta z mediami społecznościowymi.
Raport firmy Watch Ofcom of America stwierdził, że ponad połowa dzieci w wieku trzech czy czterech lat korzysta z tabletu, podczas gdy jedna na siedmiu ma własne urządzenie!
Z kolei naukowcy Uniwersytetu w Sheffield stwierdzili, że spędzenie zaledwie jednej godziny dziennie na sieciach społecznościowych obniża zadowolenie ze swojego życia aż o 14%!
Dlaczego tak się dzieje?
Istnieją dwie podstawowe przyczyny niezadowolenia z życia u dzieci korzystających z social media:
- Porównywanie się z innymi – zachowanie z góry skazane na porażkę, ponieważ w internecie użytkownicy kreują rzeczywistość, idealizując ją – na zdjęciach prezentują się bardziej szczęśliwi, bogaci czy zadbani niż jest to w rzeczywistości
- Cyber – prześladowanie – które objawia się choćby przez negatywne komentarze, czy wpisy na nękaniu i hejtowaniu kończąc
Podsumowując badania, jeden z ekonomistów Philip Powell powiedział:
Nie możemy powiedzieć, że jakieś media społecznościowe są złe, ale możemy powiedzieć, że im więcej dzieci z nich korzystają, tym większe prawdopodobieństwo, że będą niezadowolone z różnych dziedzin swego życia.
źródło: theguardian, fot. pixabay
ms