Kolejna groźna odkleszczowa choroba rozprzestrzenia się na nowych obszarach Europy z prędkością światła i pojawia się nawet tam, gdzie do tej pory nikt o niej nie słyszał. Kleszczowe Zapalenie Mózgu to choroba, której nie można wyleczyć, ale istnieje na nią skuteczna szczepionka. Odkleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą sezonową związaną z aktywnością kleszczy. Najczęściej zakażenia u ludzi występują w okresie od kwietnia do listopada, z dwoma szczytami zachorowań: wiosennym i jesiennym. Jeśli kleszcz jest nosicielem wirusa KZM, do zakażenia człowieka dochodzi natychmiast po ukąszeniu. Szacuje się, że ok. 3–15 proc. kleszczy może być zakażonych wirusem. W przebiegu choroby wyróżniamy trzy fazy. W pierwszej zakażenie daje objawy niecharakterystyczne, grypopodobne, takie jak: gorączka, bóle głowy, nudności i wymioty. U 13–26 proc. zakażonych choroba kończy się w fazie pierwszej, w pozostałych przypadkach rozwija się dalej. Wówczas pojawiają się takie symptomy jak: gorączka wynosząca nawet 40˚C, nudności, wymioty, silne bóle głowy, mięśni i stawów oraz objawy oponowe. Trzecią, niezwykle rzadką fazą choroby, jest zapalenie rdzenia kręgowego.
KZM jest leczone w warunkach szpitalnych, objawowo, a cała terapia może trwać nawet rok. Dodatkowo choroba wykazuje bardzo groźne powikłania, takie jak zanik mięśni, niedowłady, zaburzenia oddychania i krążenia. W skrajnych, najcięższych przypadkach KZM doprowadza do całkowitego paraliżu, śpiączki lub nawet śmierci.
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba niezwykle groźna, gdyż nie istnieje na nią skuteczne lekarstwo, które byłoby w stanie zniszczyć wirusa.
Źródło WP
MM