Nie masz czasu na zdrową dietę, ponieważ całe dnie spędzasz w pracy i na dojazdach? Mimo że tak wygląda codzienność wielu z nas, trzeba pamiętać, że zaniedbanie kwestii prawidłowego żywienia może poważnie odbić się na organizmie. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym nawet najbardziej zabiegana osoba zacznie zdrowiej się odżywiać.
Prawidłowe odżywianie wpływa na cały organizm
Rano bardzo się spieszysz, dlatego pomijasz śniadanie. W drodze do biura dopada Cię głód, kupujesz więc słodką bułkę lub hot doga na stacji benzynowej. W czasie pracy podjadasz czekoladowe cukierki, które przyniósł któryś ze współpracowników. Późnym wieczorem, gdy jesteś w domu, nie masz już siły brać się za gotowanie, dlatego zamawiasz pizzę lub inny fast food. Objadasz się nim, a później czujesz się ciężko i długo nie możesz zasnąć. Czy ten scenariusz jest Ci znany?
Uboga w składniki odżywcze dieta wpływa źle na funkcjonowanie całego organizmu. Dużo pustych kalorii w połączeniu z deficytem witamin, antyoksydantów i błonnika stwarza warunki do rozwoju nadwagi, otyłości, a w późniejszym etapie cukrzycy i chorób układu krążenia. Źle zbilansowana dieta negatywnie oddziałuje także na wygląd skóry, włosów i paznokci, wiąże się z częstym uczuciem zmęczenia i większą podatnością na różnego rodzaju infekcje. Nawet jeśli na razie wydaje Ci się, że nie dostrzegasz skutków nieprawidłowego żywienia, możesz mieć pewność, że z czasem dadzą one o sobie znać.
5 sposobów na zdrową dietę dla zabieganych
Zdrowa dieta nie musi być pozbawiona smaku i pełna wyrzeczeń. Odkryj wskazówki, które pomogą w bezproblemowy sposób wdrożyć ją w życie – nawet przy ograniczonych możliwościach czasowych!
1. Planuj zakupy spożywcze i posiłki
Stwórz harmonogram pełnowartościowych posiłków, które zamierzasz zjeść w najbliższym tygodniu i zgodnie z nim sporządź listę produktów, które musisz kupić w sklepie. Planowanie pozwala uniknąć przypadkowych wyborów żywieniowych oraz sprzyja utrzymywaniu regularności posiłków, nawet jeśli to niełatwe ze względu na tryb życia. Co powiesz na wypełniony zdrowymi pysznościami lunch box, który weźmiesz ze sobą do pracy?
2. Gotuj na zapas i utrwalaj żywność
Nie musisz gotować codziennie, by zdrowo się odżywiać. Gdy szykujesz leczo, przygotuj go więcej i zawekuj. Mielone kotlety lub pierogi znakomicie się mrożą, a nadmiar kaszy z obiadu także może wylądować w zamrażarce. Takie podejście pozwala znacząco zaoszczędzić czas spędzony w kuchni oraz zapewnia solidny pakiet gotowych obiadów, które w zabiegany dzień wystarczy podgrzać i ewentualnie wzbogacić świeżymi warzywami i ziołami.
3. Gdy tylko możesz, ułatwiaj sobie życie
Śmiało sięgaj po dobrej jakości półprodukty i gotowe dania – takie jak na przykład dostępne w sklepie naleśniki, tortille lub warzywne pasty i zupy w słoikach. Koniecznie jednak sprawdzaj ich skład – powinien być maksymalnie prosty i naturalny. Nie masz czasu na zakupy? Wygodnym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest profesjonalnie zbilansowana dieta pudełkowa, dzięki której będziesz jeść naprawdę zdrowo i smacznie. Decydując się na nią, zapewnisz sobie pełnowartościowe posiłki na każdy dzień.
4. Włącz do menu superfoods
Aby w prosty i szybki sposób urozmaicić domowe posiłki i podnieść ich prozdrowotne walory, postaw na superfoods – czyli naturalne, nieprzetworzone składniki będące bombą witamin, minerałów oraz cennych fitozwiązków. Wrzucenie do owsianki garści borówek lub jagód goji albo wzbogacenie jarzynowej zupy dodatkiem jarmużu bądź szczyptą kurkumy nie zajmuje wiele czasu, a na pewno wyjdzie Ci na zdrowie.
5. Działaj metodą małych kroków
Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, ponieważ szybko stracisz motywację do działania. Zmieniaj swoje nawyki stopniowo, ciesząc się nawet z małych sukcesów. Przykładowo zacznij uzupełniać każde śniadaniowe menu o warzywo bądź owoc albo zamień białe, pszenne pieczywo na pełnoziarniste bułki. Możesz też spróbować zastąpić niezdrowe chipsy i tłuste dipy domowymi przekąskami z suszonych bądź pieczonych jarzyn w towarzystwie hummusu lub sosu jogurtowego.