Nowoczesna technologia ujawniła nieznane dotąd fakty o starożytnej cywilizacji. Naukowcy uważają odkrycie za prawdziwy przełom.
Badania prowadzono w Gwatemalskiej dżungli. Dzięki technologii zwanej Limar udało się stworzyć trójwymiarowy obraz ukazujący niewidoczną wcześniej dla oka strukturę miasta zamieszkiwanego przez starożytnych Majów. Na podstawie zebranych danych badacze naliczyli ponad 61 tysięcy budowli, które wcześniej ukrywała dżungla. Zdobyte dane to prawdziwy przełom.
Odkrycie możliwe było dzięki wspomnianej już nowoczesnej technologii. Urządzenie to ma działanie podobne do radaru, z tą różnicą, że skanuje wyznaczony obszar z powietrza przy użyciu światła. To pozwoliło badaczom usunąć cyfrowo drzewa oraz inną roślinność zasłaniającą budowle. Poznane szczegóły z życia tej cywilizacji dostarczają nowych informacji na temat jej rolnictwa, polityki czy gospodarki. Udowadniają jak dobrze rozwinięci w wielu gałęziach życia codziennego byli Majowie. Świadczy o tym chociażby odkryta liczba dróg czy zagospodarowanie terenu, w tym widoczny podział na tereny przypominające obecne aglomeracje miejskie i mniej zamieszkałe tereny wiejskie.
Co ciekawe badania wskazują, że na zeskanowanym terenie mogło żyć nawet 11 mln ludzi. To zaledwie koło 6 mln mniej niż aktualna liczba mieszkańców całej Gwatemali.
foto pixaby / źródło inquisitr.com / whatnext.pl