Prawidłowy poziom nawodnienia organizmu sprawia, że kolor moczu jest jasny. Jeśli jego barwa staje się coraz ciemniejsza, może to oznaczać, że jesteśmy odwodnieni, lub borykamy się z jakąś chorobą.
Każdy z nas oddaje mocz. Zwykle, jego barwa jest w kolorze słomkowym. Mocz w głównej mierze składa się z wody, a jego pozostałe elementy to produkty przemiany materii szkodliwe dla organizmu.
Ciemnoczerwony, fioletowy mocz możesz dostrzec po spożyciu buraków, jeżyn, jagód, słodyczy czy rabarbaru. Nie jest to objaw choroby. Taki kolor moczu może również pojawić się po spożyciu leków z następującymi składnikami: ryfampicyna, fenytoina, azatiopryna, deferoksamina.
Czarny mocz – takie zabarwienie moczu zapewnia melanina, która może się pojawić, gdy w organizmie rozwija się nowotwór, który ją produkuje (melanoma, melanoblastoma).
Brązowy mocz- taki odcień powinien cię zaniepokoić, ponieważ zwykle związany jest z wydalanie hemoglobiny. Ich obecność w moczu może świadczyć o poważnej infekcji organizmu lub chorobie.
Przyczyną zielonego moczu może być występująca w nim bilirubina. To oznaka zapalenia wątroby, marskości lub choroby nowotworowej. Koniecznie zgłoś się do lekarza.
Źródło: Wylecz to
Zobacz też: 16-LATKA PRÓBOWAŁA POPEŁNIĆ SAMOBÓJSTWO! Uratował ją jeden z…
Zdjęcie: wikipedia