Najnowszy sondaż przeprowadzony przez BioStat wnosi, że niemal dwie trzecie Polaków nie chce się szczepić. Od takiego zamiaru odwodzi strach przed powikłaniami.
Z sondażu wynika również, że 92,4 proc. polaków wyraża dezaprobatę dla barku możliwości wyboru producenta szczepionki. Największe obawy mogą wzbudzić opinie odnośnie samych szczepień: co trzeci Polak wyraża brak zgody na zaszczepienie się przeciw COVID-19.
Nie chcemy maseczek, nie chcemy szczepień W okresie gwałtownie rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 ciekawym może wydać się fakt, że wciąż jest wielu oponentów, którzy nie chcą w żaden sposób chronić się przed pandemią. Noszenie maseczki jest dla wielu obowiązkiem, gdyby nie nakładane mandaty znacznie mniej Polaków stosowałoby się do zaleceń. Jak wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Onetu ponad połowa ankietowanych niechętnie wypowiada się o działaniach rządu podejmowanych w związku z epidemią COVID-19. Polacy nie uważają, że szczepionka ma ich ochronić przed zachorowaniem. W niewielkiej grupie osób znalazło się ponad 3 proc Polaków, którzy wyrazili chęć niezwłocznego zaszczepienia się i przyspieszenia działań jak dla przykładu użycie niewykorzystanych dawek.
Rodzaje szczepionek
W Polsce stosuje się obecnie cztery różne szczepionki na COVID-19. Należą do nich: Pfizera, Moderny, AstraZeneki i Johnson & Johnson. Która z nich jest najbardziej skuteczna, wciąż podlega spornej opinii. Skuteczność preparatu zmienia się po pierwszej i kolejnej dawce szczepionki.
Zadbaj o swoje zdrowie
Przebycie zakażenia koronawirusem może wiązać się z wystąpieniem różnego rodzaju powikłań. Zaliczamy do nich m.in. problemy sercowo-naczyniowe, takie jak arytmia serca i bóle w klatce piersiowej. Osoby, które doświadczyły choroby Covid-19, lub ich bliscy chętniej poddają się szczepieniu.
Źródło: WP