Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie ile organizm człowieka może wytrzymać bez pożywienia. I jak brak pożywienia wpływa na ludzkie ciało. Ten mężczyzna głodował przez długi czas, a jego zdrowie wisiało „na włosku”.
Zgodnie z tym co głosi medycyna człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet dwa miesiące. Ale bez przyjmowania płynów ten czas wynosi tylko trzy dni. Znamy też historię Jezusa, który na pustyni głodował aż przez czterdzieści dni. Ale gdzie jest linia między świadomym odmawianiem sobie pożywienia a walką o życie?
Jednym z pierwszych takich udokumentowanych przypadków była historia Bobbiego Sandsa. Mężczyzna będąc w szeregach IRA (Irlandzka Republikańska Armia) podjął strajk głodowy. Bobby Sands głodował aż przez 66 dni! Nic w tym czasie nie jadł. Jego ciało stopniowo wyniszczało się, do tego stopnia, że nie mógł on prawidłowo funkcjonować. Pomimo interwencji lekarskiej mężczyzna po 66 dniach głodówki zmarł! Potwierdzałoby to przypuszczenie lekarzy, którzy twierdzą, że człowiek może wytrzymać 60 dni bez pożywienia. Gdyby Bobby skrócił strajk głodowy inaczej potoczyłyby się jego losy.
ZOBACZ TEŻ: CZŁOWIEK-SŁOŃ! Kolejne fakty o sprawie sprzed prawie 150 lat!
Cofnijmy się do 1983 roku. Licząca 5 tysięcy członków grupa Bretarian głosiła, że człowiek w ogóle nie musi nic jeść. A do przeżycia potrzebne jest tylko świeże powietrze i promienie słońca. Grupa Bretarian szybko się rozwiązała. Powód? Przyłapano jego przywódcę – Williego Brooksa jak w hotelu zamawiał kurczaka. Kolejny przypadek źle skończonej głodówki miał miejsce 2 lipca 1998 roku w Brisbane. Lani Moris, członek grupy Bretarian, podjęła ich wyzwanie-inicjację. Czyli zero płynów przez tydzień i trzy tygodnie bez jedzenia. Kobieta zmarła, a przywódca odpowiedział przed sądem za zabójstwo. Co ciekawe, jeden członek Bretarian twierdził, że nic nie jadł przez trzy lata. Co wydaje się mało prawdopodobne.
Przed podjęciem głodówki należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ głodowanie na własną rękę może przynieść niespodziewane rezultaty, które nieodwracalnie mogą odbić się na zdrowiu.
Źródło: poradnik zdrowie. pl oraz K. Kruszelnicki, Ciekawostki naukowe, Wwa 2004.