Analitycy, publicyści, historycy i wszelkiej maści eksperci od końca II Wojny Światowej prowadzą rozważania o tym, kiedy może wybuchnąć kolejny globalny konflikt. Niektórzy uważają, że III Wojna Światowa już trwa. Pewien informatyk postanowił na podstawie twardych danych wyliczyć, kiedy faktycznie nas to spotka.
Aaron Clauset jest informatykiem na Uniwersytecie Kolorado. Stworzył specjalny model statystyczny, który korzystając z wielkiej ilości danych wyliczył kiedy możemy spodziewać się wybuchu III Wojny Światowej.
Od zakończenia II Wojny Światowej minęły już niemal 72 lata. Dlatego są ludzie, którzy uważają, że tak długi czas bez konfliktu globalnego jest niespotykanie długi i wkrótce czeka nas jakaś straszna wojna. Inni analitycy uważają, że napięcia między mocarstwami „rozładowują” w odpowiedni sposób konflikty lokalne, gdzie ścierają się interesy największych graczy.
Clauset przeanalizował dane o wojnach z lat 1823-2003 zebrane w specjalnej bazie danych – Correlates of War. Zawiera ona szereg szczegółów dotyczących każdego konfliktu zbrojnego w tym okresie. Informatyk wziął pod uwagę kontekst historyczny każdego konfliktu, oraz cechy charakterystyczne okresu pokoju pomiędzy poszczególnymi wojnami.
Aaron Clauset doszedł do wniosku, że aby obecny okres pokoju nazwać wyjątkowym, musiałby trwać około 100-140 lat. Uważa też, że dwa globalne konflikty następujące w XX wieku tuż po sobie są teraz równoważone okresem względnego spokoju i jedynie lokalnych wojen. Zaś sama wojna jest jego zdaniem – statystycznie – wydarzeniem bardzo rzadkim i wyjątkowym.
Sumując wszystkie swoje wnioski i dane obliczył przy pomocy stworzonego przez siebie modelu statystycznego, że kolejny światowy konflikt, zaciekły na tyle, że mógłby zniszczyć ludzkość wystąpi w przedziale od 383 do 11 489 lat. Mediana wyniosła zaś 1339 lat. Czyli na pewno nie za naszego życia.
Choć obliczenia te można uznać za uspokajające, to jednak są to tylko liczby, które uczony otrzymał dzięki wyliczeniom maszyny. I mogą one nijak się mieć do prawdziwego życia i uwarunkowań międzynarodowych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.
zmianynaziemi