Masz problemy z jelitami? Koniecznie wypróbuj tę dietę!

Siedzący tryb życia, stresy, niezdrowe jedzenie. To wszystko powoduje, że coraz więcej osób ma problemy z jelitami i nie chodzi tu tylko o najczęściej występujące – zaparcia – ale też o jelito drażliwe czy SIBO.

Jelito drażliwe (IBS – Irritable bowel syndrome tj. Zespół jelita drażliwego) to przewlekła choroba, która obecnie dotyczyć może aż 20% populacji. Przy jelicie drażliwym występują takie objawy jak skurcze, bóle brzucha, wzdęcia, gazy i biegunkę lub zaparcia, lub jedno i drugie.

Z kolei SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego czyli stan, gdy w jelicie cienkim występuje zwiększona ilość bakterii. Objawy w SIBO są bardzo podobne do IBS, a mianowicie wzdęcia, bóle brzucha, uczucie pełności, pojawiają się jednak raczej biegunki, które w efekcie powodują utratę masy ciała.

 

Jak leczyć jelito drażliwe?

 

W przypadku jelita drażliwego zaleca się suplementację probiotykami, zażywanie substancji z maślanem sodu, czy picie wyciągów z ziół. Ważna jest też aktywność fizyczna, a także co jemy i w jaki sposób jemy.

Osoby mające problemy z jelitami nie powinny się przejadać i pamiętać o piciu dużych ilości wody. Pokarmy, które mogą pogorszyć stan jelit to:

 

  • Potrawy smażone, tłuste 
  • Nabiał z laktozą
  • Pokarmy zawierające pszenicę
  • Za dużo błonnika, za dużo białka
  • Przetworzona żywność (ciasteczka, chipsy), ccekolada
  • Napoje gazowane, kofeina, alkohol

 

Wydaje się więc, że wykluczeń jest bardzo dużo. Pomocne może być więc zastosowanie diety Low FODMAP.

 

Masz problemy z jelitami? Koniecznie wypróbuj tę dietę!

 

https://www.instagram.com/createdwithlove_catering/

 

Nazwa diety pochodzi od skrótu FODMAP „Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols” czyli „Fermentujące Oligo- Di- i Monosacharydy oraz Poliole” czyli szybko fermentujących węglowodanów.

Zdaniem naukowców z australijskiego Monash University to właśnie te substancje powodują dolegliwości jelitowe. W ramach diety ograniczającej spożycie FODMAP w pierwszym etapie w ogóle nie je się produktów zawierających te substancje.

Po trwającym 2-6 tygodni okresie eliminacji, następuje 8-12 tygodniowy okres, gdy stopniowo wprowadza się produkty z FODMAP i obserwuje reakcję organizmu. Na ostatnim etapie dieta powinna być indywidualnie dobrana i w jej ramach określone, co dana osoba może spożywać.

 

Dieta Low FODMAP

 

Samodzielne opracowanie diety przy wykluczeniu najbardziej popularnych składników takich jak nabiał, pieczywo, czy popularne warzywa i owoce takie jak jabłka, gruszki, śliwki, kapusta, cebula czy buraki – wydaje się byś bardzo skomplikowane. Chorzy mogą się zastanawiać, co właściwie wolno im jeść?

Pomocne mogą być firmy oferujące catering dietetyczny, gdzie otrzymamy posiłki skomponowane przez dietetyków, jak na przykład catering Created with Love.

 

Dieta low FODMAP to odżywcze menu, skomponowane ze składników najwyższej jakości. Ważny jest sposób przygotowania posiłku, wyselekcjonowane produkty oraz to, jakie składniki są ze sobą połączone, w celu maksymalnego zaspokojenia potrzeb organizmu (…)

Celem tej diety jest przede wszystkim identyfikacja produktów, które mogą nasilać dolegliwości i tych, które są dobrze tolerowane przez pacjentów i na tej podstawie dokonanie takich modyfikacji dietetycznych, które pozwoliłyby w dłuższej perspektywie czasu na zmniejszenie dolegliwości bez stosowania restrykcyjnej diety.

– czytamy na stronie.

 

Dieta Low FODMAP jest trudna i wymagająca w przygotowaniu, dlatego warto zamówić taką dietę w cateringu. Szczególnie, że pozytywne efekty diety odczuwamy już po kilku dniach!

 

 


WSPÓŁPRACA BARTEROWA

Komentarze