Istnieje możliwość utraty przyznanych środków w ramach rządowego programu pomocy polskim rodzinom – 500 plus. Co zrobić lub czego nie należy zrobić, by nie stracić pieniędzy?
Zgodnie z prawem organy takie jak władze gminy mogą zadecydować o przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w związku z marnotrawieniem środków z programu. Jeśli środki wydawane są niezgodnie z przeznaczeniem, mogą zostać zamienione w pomoc w rzeczowej formie.
Pytaniem, zatem, na czym polega marnotrawienie środków przyznanych w ramach 500 plus. Zgodnie z ideą programu środki mają być przeznaczone dla dzieci, marnotrawieniem nazywamy wówczas zakup papierosów, alkoholu i produktów oraz usług, z których dzieci nie mogą korzystać.
Źle przeznaczone środki mogą doprowadzić do zamiany kwoty 500 złotych na pomoc w formie rzeczowej np.: żywność lub opłacenie usług, takich jak media. Od końca ubiegłego roku do czerwca 2017 liczba świadczeń przekazanych w formie rzeczowej wzrosła z 1202 do 1792 – to jedynie 0,05 % wszystkich świadczeń wypłacanych w ramach programu.
źródło: tvn24
kg