Zarazem jest to rynek, któremu nie grozi upadek, a raczej czekają go wciąż złote lata!
W Polsce mamy około 250 tysięcy pracowników branży IT. To niemal 25% wszystkich programistów z rejonu Europy Środkowej. Choć liczba wydaje się duża, to wciąż jest miejsce dla co najmniej 30 tysięcy nowych pracowników, a niektóre szacunki mówią nawet o 50 tysiącach wolnych miejsc pracy!
Branża IT bardzo prężnie się rozwija. Coraz więcej firm potrzebuje własnych specjalistów. Z drugiej strony, najlepsi chętnie emigrują na Zachód gdzie mogą zarobić jeszcze lepsze pieniądze. Ten niedobór kadr i trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników prowadzą do wzrostu pensji w całej branży.
Według badań, co trzecie polskie przedsiębiorstwo ma problem ze znalezieniem specjalistów w branży IT. Rok 2017 zapisze się wzrostem rynku o 2,7%. Tymczasem na rok 2018 prognozowany jest aż 6% wzrost! To pokazuje jak bardzo potrzebni będą nowi programiści.
Wszystkich rozważających przekwalifikowanie z pewnością najbardziej zachęcą do tego zarobki. Mediana tychże dla starszych programistów pracujących w województwie mazowieckim to aż 11,9 tys. złotych miesięcznie. Mediana zarobków dla młodszych programistów w skali ogólnopolskiej to z kolei 4,9 tys. złotych. Zarazem wciąż jest to branża, w której bardziej od formalnego wykształcenia ceni się posiadane umiejętności i doświadczenie. Innymi słowy – dla zmotywowanych, zdolnych i pracowitych wciąż znajdzie się tam miejsce, nawet jeśli nie posiadają dyplomu renomowanej uczelni.
Do 2020 roku w krajach Unii Europejskiej ma brakować nawet 800 tysięcy specjalistów IT. Nie dziwota, że pojawiają się nowe programy mające pomóc w przekwalifikowaniu do tej branży. Summa summarum – większość pracowników i tak będzie musiała z biegiem lat opanowywać coraz więcej nowych technologii i umiejętności informatycznych. Może warto więc więcej uwagi poświęcać takim zagadnieniom, żeby w pewnym momencie nie zostać daleko w tyle?