WHO: Nadciąga kolejna epidemia. Zmarły już 172 osoby!

Epidemia koronawirusa dała się we znaki niemal całemu światu. Miliony ludzi żyją nadzieją, że wirus wreszcie zniknie i będziemy mogli żyć normalnie.

Jednak teraz WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) potwierdziła informacje o kolejnej, groźnej epidemii. Jest już około 530  przypadków zachorowań, w tym 172 zgony.

 

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarevic mówi, że północno-wschodnia część kraju stoi także w obliczu kryzysu humanitarnego, w dużej mierze spowodowanego przez bojowników Boko Haram.

 

Odpowiedź jest szczególnie trudna w kontekście COVID-19, ponieważ wymaga nadzwyczajnej ilości czasu i zasobów ze strony krajowego systemu opieki zdrowotnej. Władze krajowe i stanowe koncentrują się obecnie na reakcji na pandemię COVID-19 , ograniczając zasoby ludzkie wymagane do prowadzenia dochodzeń i działań reagowania na ogniska żółtej febry.

 

Epidemia żółtej febry pojawiła się w Nigerii. Ten niemal dwustu milionowy kraj walczy z kolejnymi epidemiami żółtej febry od 2017 roku. W listopadzie tego roku pojawiły się kolejne ogniska.

 

Wydawać się może, że epidemia, która pojawiła się w Afryce Zachodnie nas nie dotyczy. Jednak podobnie było z Covid-19 i Chinami. W dobie globalizacji, krajowe ogniska zachorowań bardzo szybko mogą się rozprzestrzeniać.

Różnica jest taka, że śmiertelną chorobę wywołuje wirus przenoszony przez ukąszenia zakażonych komarów Aedes aegypti, które gryzą w ciągu dnia. Jasarevic mówi, że szczepienia mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu epidemiom w krajach wysokiego ryzyka.

 

W Nigerii wysiłki te opierają się na wprowadzeniu szczepionki przeciwko żółtej febrze do rutynowego programu szczepień. Rozpoczęto je ę to w 2004 roku, Nigeria prowadzi kampanie prewencyjne mające na celu szybkie zwiększenie ochrony. Ale wcześniej populacja Nigerii nie była chroniona – mówi Jasarevic.

 

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do osób z obszarów, na których występuje żółta febra, aby unikali ukąszeń komarów w ciągu dnia, utrzymywali w czystości otoczenie domu i oczyszczali obszary lęgowe komarów. Zaleca również, aby każdy odwiedzający Nigerię, został zaszczepiony przeciwko żółtej febrze.

 

>>>Doda otrzymała wspaniałą wiadomość. Gwiazda nie kryła wzruszenia!

 

pixabay

 

źródło: voanews.com

Komentarze