Nie żyje Książę Filip! Wielka Brytania pogrążona w rozpaczy.

Książę Edynburka, mąż królowej Elżbiety II zmarł dziś w wieku 99 lat. Elżbieta i Filip byli małżeństwem przez 74 lata! Wielka Brytania pogrążona w smutku…

Informację o śmierci księcia Edynburga podał Pałac Buckingham.

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Mości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor.

Książę Filip pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Urodził się w Grecji, a całą młodość spędził w renomowanych zagranicznych uczelniach. W wieku 18 lat wstąpił do Królewskiej Marynarki. Podczas II Wojny Światowej służył na Pacyfiku i Morzu Śródziemnym. Był jednym z najmłodszych oficerów w Royal Navy. W wieku 21 lat objął stanowisko pierwszego oficera na pokładzie HMS Wallace.

W 1939 roku książę Filip poznał Elżbietę II. Rodzina królewska przybyła do Akademii Marynarki w Dartmouth na oficjalną wizytę. Opiekę nad królewskimi córkami powierzono Filipowi, który miał 18 lat i tak poznał 13-letnią Elżbietę, której serce zabiło mocniej na jego widok.

Zanim został mężem królowej, po II Wojnie Światowej pracował jako instruktor w szkole oficerskiej w Corsham. Nigdy nie został koronowany i został „lennym sługą” swojej żony. Pomagał jej w królewskich obowiązkach i brał aktywny udział w ceremoniach.

Poza pełnieniem obowiązków męża Królowej Wielkiej Brytanii, Filip był patronem ponad 800 organizacji zajmujących się m. in. środowiskiem czy edukacją. Udzielał się charytatywnie i włączał w najrozmaitsze inicjatywy. W 2011 roku ogłosił, że ze względu na stan zdrowia ograniczy swoją działalność publiczną. O oficjalnym przejściu księcia na emeryturę Pałac Buckingham poinformował w 2017 roku.

Książę Filip przeszedł do historii jako najdłużej żyjący małżonek władcy w historii Wielkiej Brytanii. Jego postać przybliża serial Netflixa The Crown, gdzie możemy poznać dzieje rodziny Elżbiety II. W rolę księcia wcielili się Matt Smith i Tobias Menzies.

Źródło: wp.pl

Zobacz także: Ojciec Rydzyk staje przed sądem! Chodzi o publiczne pieniądze.Komentarze