Ojciec Rydzyk staje przed sądem! Chodzi o publiczne pieniądze.

Stowarzyszenie Watchdog kontra Fundacja Lux Veritatis! Ojciec Rydzyk nie udostępnił informacji o wydatkach z PUBLICZNYCH PIENIĘDZY!

Sprawa ma swój początek w 2016 roku, gdy Stowarzyszenie Watchdog wystąpiło do Fundacji Ojca Rydzyka o ujawnienie informacji związanych z publicznymi pieniędzmi. Stowarzyszenie nie uzyskało odpowiedzi i sprawę skierowano do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd orzekł, że Fundacja Lux Veritatis dopuściła się bezczynności z rażącym naruszeniem prawa. Ojciec Rydzyk musiał zapłacić grzywnę w wysokości 1 tys. zł!

Fundacja Ojca Rydzyka otrzymuje olbrzymie dotacje od państwa. Z wykazu opublikowanego przez Watchdog Polska wynika, że od października 2015 r. do czerwca 2016 r. Fundacja otrzymała 1 397 147 zł. Jest to kwota zatrważająca, a naród jest oburzony ukrywaniem wydatków ze środków publicznych.

Dziś rusza proces Rydzyka. O tym jak będzie on przebiegał poinformował w rozmowie z WP Szymon Osowski, który jest prawnikiem i szefem organizacji Sieć Publiczna Watchdog Polska.

Nasz prawnik wystąpi na sali w roli prokuratora, ja będę głównym świadkiem oskarżenia. W tej chwili nie ujawnię jeszcze, jakiej kary będziemy się domagać.

Osowski przyznał, że jako podatnicy mamy prawo wiedzieć, na co wydawane są publiczne pieniądze. W akcie oskarżenia powołuje się na zapis ustawy dotyczącej dostępu do informacji publicznej:

Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do roku.

Czy sprawa szybko się rozstrzygnie? Sprawa Fundacji otrzymała dwa terminy. Pierwszy wyznaczono na 9 kwietnia 2021 r. na godzinę 12:00. Drugi termin jest rezerwowy i przypada na 29 kwietnia 2021 r. Z zawiadomienia wynika, że stawiennictwo na rozprawie nie jest obowiązkowe.

Źródło: wp.pl

Zobacz także: Mandaty dla właścicieli psów. Kieszenie obywateli ucierpią!Komentarze