Tej rangi odkrycie to prawdziwa sensacja naukowa.
Pustynia Gobi w Chinach słynie z ogromnej ilości skamielin zwierząt, które żyły na Ziemi przed milionami lat. Ale to znalezisko zaskoczyło nawet badaczy od lat zajmujących się tym regionem.
Jak dotąd wydobyto 215 jaj, z których aż 16 zawierało skamieniałe embriony potężnych pterozaurów – największych latających stworzeń jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie.
Stworzenia te rozmnażały się dokładnie tak samo jak dzisiejsze gady, poprzez składanie zapłodnionych jaj. Te znalezione niedawno na pustyni Gobi należały do gatunku Hamipterus tianshanensis.
Szacuje się, że pterozaury żyły na Ziemi około 150 milionów lat. Jednak ludzkość na ich pozostałości natrafiła dopiero pod koniec XVIII wieku. Wciąż niewiele wiemy o tych prehistorycznych gadach, bo najlepiej zachowany szkielet odkryto dopiero w 1974, a i on nie należał do kompletnych.
„Jeśli rok temu ktoś powiedziałby mi, że wkrótce natrafi my na setki jaj pterozaurów w jednym miejscu, to odpowiedziałbym „Tak, na pewno, chyba w snach”. Ale oto stało się! […] Wcześniej mieliśmy zaledwie dziesięć jaj, a nagle natrafiliśmy na setki.”
– powiedział dr Alexander Kellner, jeden z odkrywców.
To dlatego obecne odkrycie jaj wraz embrionami pterozaurów wywołuje tak wielkie emocje wśród uczonych, bo to odkrycie może zdecydowanie przybliżyć naukę do poznania szczegółów życia tych potężnych stworzeń.