Polska leży w kluczowym miejscu w Europie; bardzo ważny jest jej dostęp do Bałtyku, sąsiedztwo z Niemcami i innymi krajami, to daje olbrzymi potencjał – mówi PAP rektor Uniwersytetu w Chongqing Tang Boming. Chiny widzą w Polsce partnera w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku.
W piątek wizytę w Chinach rozpoczyna premier Beata Szydło.
Nowy Jedwabny Szlak to ogromny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jingpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z „jednego pasa i jednego szlaku”, które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą – największym partnerem handlowym Pekinu. Na 14 i 15 maja zaplanowany jest szczyt „Pasa i Szlaku”.
W Pekinie spotka się 28 przywódców, wśród nich premierzy: Polski – Beata Szydło, Włoch – Paolo Gentiloni, Hiszpanii – Mariano Rajoy, Grecji – Aleksis Cipras, Węgier – Viktor Orban. Na szczycie mają być także prezydenci Szwajcarii, Czech, Filipin i Rosji.
„To projekt, który ma połączyć Chiny, Europę i inne regiony, i to połączyć w oparciu o wiele aspektów – chociażby kulturowy, gospodarczy i transportowy. Ma to być także sposób na wzmocnienia przyjaznych relacji”- mówi PAP rektor Uniwersytetu w Chongqing.
Polityka „Pasa i Szlaku” to swego rodzaju reaktywacja dawnego szlaku handlowego z Chin do Europy, który z końcem średniowiecza, wraz z rozrostem imperium tureckiego, stracił na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę. Chińskie inwestycje w Nowy Jedwabny Szlak szacowane są na 40 mld dolarów. Kolejne 50 mld dolarów to kapitał Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Polska jest jego członkiem od 15 czerwca 2016 r.
Źródło PAP
MM