Ministerstwo Środowiska zapowiada poprawki do projektu o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Zobacz, ile żywności marnują Polacy i Europejczycy.
Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że w UE marnuje się 89 mln ton żywności rocznie, czyli ok. 180 kg na osobę. Koszty związane z marnowaniem żywności w UE oszacowano na ok. 143 mld euro, z tego 10 mld euro dotyczy etapu dystrybucji. Dane z Eurostatu z 2006 roku wskazują w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie, ok. 240 kg na osobę. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to piąte miejsce w Unii Europejskiej.
Senackie komisje, które miały rozpatrywać poprawki do projektu ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, zdecydowały o zawieszeniu prac do drugiej połowy kwietnia. Resort środowiska zgłosi poprawki precyzujące – poinformował we wtorek wiceszef MŚ Sławomir Mazurek.
Nad projektem pracują komisje: środowiska, rodziny oraz ustawodawcza. Zakłada on między innymi, że sklepy o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będą musiały płacić 10 groszy za każdy kilogram odpadów żywnościowych. Środki te miałyby trafiać do organizacji pozarządowych, które przekazują jedzenie potrzebującym.
W projekcie mają znaleźć się poprawki zapisu: „co jest jeszcze żywnością, a co już odpadem”. Celem jest zmniejszenie problemu marnowania żywności oraz poprawa współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie przekazywania nadwyżek żywności.
Maria Kowalewska z Federacji Polskich Banków Żywności przypomniała, że w Polsce nie ma zakazu przekazywania żywności. „Producenci i sprzedawcy mogą z tego korzystać i są zwolnieni z niektórych podatków. „Mimo tych zachęt podatkowych nie decydują się na przekazywanie żywności, bo bardziej opłaca się im traktować to jako odpady” – powiedziała Kowalewska.
źródło: PAP Legislacja/PAP