Niedaleko Łabunia Małego w województwie zachodniopomorskim odkryto ponad 120-metrowy grobowiec, który prawdopodobnie pochodzi nawet sprzed 5,5 tysiąca lat! To największa tego typu konstrukcja odkryta do tej pory na terenie województwa.
Archeolodzy twierdzą, że grobowiec jest zachowany w dobrym stanie. Widoczna jest obstawa kamienna w najszerszej, przedniej części. Jest to najpewniej grobowiec typu kujawskiego. Jego nazwa pochodzi od Kujaw, gdzie tego typu konstrukcji odkryto najwięcej. Budowano je od V do III tysiąclecia przed naszą erą.
Grobowce kujawskie mają kształt wydłużonego trójkąta. Przednia ich część ma od 6 do 15 metrów i stopniowo zwęża się. Długość ziemnego wału może dochodzić do 150 metrów, zaś pierwotna wysokość to około trzech metrów. We wnętrz znajdowały się zazwyczaj pojedyncze pochówki.
Grobowiec odkryto dzięki analizie zobrazowań lotniczego skanowania laserowego (ALS). Dokonał tego 60-letni student archeologii, a zarazem przedsiębiorca i fanatyk historii Bogdan Przybyła. Rok temu postanowił zdobyć odpowiednie wykształcenie.
Teren ten zainteresował go i członków jego fundacji – Łobeskiej Fundacji Archeologicznej, gdy w XIX wiecznej publikacji znaleźli wzmiankę o niewielkich grobach megalitycznych, które miały się tam znajdować. Ale nikt nie podejrzewał, że natkną się na 128-metrowy pochówek! To najprawdopodobniej największy tego typu grób w województwie. Najpewniej wznieśli go przedstawiciele tzw. kultury pucharów lejkowatych.
Odkrycia dokonano w 2017 roku, jednak z jego ogłoszeniem zwlekano do czasu weryfikacji w terenie. Na jesień tego roku zaplanowano pierwsze prace archeologiczne. Miejmy nadzieję, że uczeni natrafią na wspaniałe zabytki!
wprost.pl/ zdjęcie ilustracyjne