Dla nas wynalezienie haczyka przed około 23 tysiącami lat było jednym z najważniejszych etapów rozwoju. Teraz podobne narzędzia opracowały… wrony!
Uczeni z University of St. Andrews zajmują się obserwowaniem wron brodatych – endemicznego gatunku zamieszkującego Nową Kaledonię i Wyspy Lojalności na Pacyfiku. Tworzą one bardzo zaawansowane – jak na zwierzęta oczywiście – narzędzia.
Wrony opanowały tworzenie patyczków z haczykowatym zakończeniem, które bardzo ułatwiają im wyciąganie owadów, którymi się żywią z dziur i szczelin. Co istotne – są to jedyne zwierzęta na Ziemi, które podobnie jak ludzie, opanowały tworzenie narzędzi zakończonych haczykiem!
Wrony wybierają odpowiednie gałązki, z niektórych gatunków roślin. Po ich oderwaniu dokładnie kształtują końcówkę na haczyk – nie jest to więc przypadkowa sytuacja, tylko celowe, przemyślanie działanie.
„Podejrzeliśmy, że narzędzia z wyraźnymi haczykami są bardziej wydajne i mogliśmy to potwierdzić w kontrolowanych eksperymentach z dzikimi wronami. Im głębszy hak, tym szybciej ptaki wyciągały przynętę z dziur w drewnianych balach”
– powiedział Christian Rutz, kierownik projektu.
Co ciekawe, wrony nie tworzyły najlepszych haczyków z biegiem czasu, a wprost przeciwnie – to młode osobniki najbardziej „starały się”, produkując swoje narzędzia. Starsze i bardziej doświadczone zadowalały się haczykami robionymi szybko i byle jak.
Ludzie tworzenie najprostszych narzędzi opanowali już około 3 milionów lat temu. Jednak haczyk, który wielu uczonych uważa za niesamowicie ważny wynalazek, to stosunkowo młoda konstrukcja. Najstarsze znalezione haczyki pochodzą sprzed około 23 tysięcy lat. Można więc zadać pytanie – czy wrony idą podobną drogą rozwoju co człowiek? Zapewne nie, niemniej jednak na pewno można je pochwalić za wyróżniające się zdolności wśród innych zwierząt.
rp.pl