Sezon na młodą kapustę w pełni a jest to jedno z tych warzyw, które zdecydowanie częściej powinno gościć na naszych stołach. Zawiera mnóstwo drogocennych witamin i składników odżywczych, a przygotować z niej możemy naprawdę mnóstwo przeróżnych potraw – każdy znajdzie coś dla siebie.
Młoda kapusta jest delikatniejsza w smaku od tej jesiennej, wymaga krótszego gotowania, a przy tym można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Duszenie, robienie z niej surówek czy gołąbków to tylko wierzchołek góry lodowej z przepisami.
ZOBACZ TEŻ: SOSNA może leczyć i wzmacniać odporność. Poznaj jej cudowne właściwości!
Jakie właściwości odżywcze ma młoda kapusta?
W młodej kapuście znajdziemy mnóstwo witamin z grupy B, które wspomagają pracę układu nerwowego, witaminę A, która dobrze działa na wzrok i leczenie ran, witaminę H, pomagającą trawić tłuszcze i węglowodany, witaminę K poprawiającą krzepliwość krwi, a także witaminę E, która hamuje procesy starzenia się organizmu.
Ale to nie wszystko. Poza tym w kapuście znajdziemy błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego, flawonoidy oraz wiele minerałów takich jak potas, magnes, sód, wapń, żelazo i inne.
Młoda kapusta posiada także w swym składzie tzw. olejki gorczyczne, które zawierają m.in. siarkę. Przez to dobrze działają na apetyt, który o tej porze roku jest wręcz wskazany ze względu na bogactwo zdrowych i świeżych warzyw i owoców.
Jakby tego było mało młodą kapustą mogą odżywiać się nawet ci dbający o linię. 100 gramów kapusty to zaledwie 30 kalorii, jest to więc bardzo dietetyczne warzywo.
Jak przyprawiać młodą kapustę?
Młodą kapustę możemy przyprawiać na wiele różnych sposobów. Świetnie sprawdzą się tu tradycyjny kminek czy nieco ekstrawagancka czarnuszka, ale wyjątkowego smaku kapuście nadadzą też takie dodatki jak suszone owoce: rodzynki, figi, żurawinę czy morele.
Najlepsze przepisy na dania z młodej kapusty
Do najpopularniejszych przepisów z młodą kapustą należy np. surówka z młodej kapusty. Oto składniki:
- 1/2 główki młodej kapusty,
- 1 pęczek koperku,
- 6 łyżek oliwy z oliwek,
- sól i pieprz do smaku,
- pomidor,
- 1/2 ogórka zielonego.
Kapustę siekamy na drobne kawałki, wkładamy do miski, solimy i ugniatamy rękami by zmiękła. Kroimy pozostałe składniki, dodajemy oliwę i resztę przypraw i wszystko razem mieszamy. Proste, szybkie i jakie smaczne!
Kapuśniak z młodej kapusty
Składniki:
- 1/2 kg młodej kapusty,
- 1 l bulionu drobiowego lub warzywnego,
- 2 marchewki,
- pietruszka,
- 5 ziemniaków,
- 3 łyżki oleju,
- cebula,
- 250 g przecieru pomidorowego,
- 1 łyżeczka cukru,
- garść posiekanego koperku.
Kapustę myjemy, usuwamy głąb i wierzchnie liście, resztę siekamy i solimy. Gotujemy bulion i dodajemy do niego pokrojoną marchewkę i pietruszkę. Po 10 minutach solimy wszystko i dodajemy pokrojone ziemniaki i młodą kapustę. Gotujemy do zmięknięcia warzyw.
Na patelni szklimy cebulę z przecierem pomidorowym, koperkiem, cukrem i pieprzem i solą. Na sam koniec dodajemy tę mieszankę do naszego kapuśniaku.
Bigos z młodej kapusty
- główka młodej kapusty,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- 3 łyżki oleju,
- 250 g kiełbasy wiejskiej,
- 1,5 szklanki wody lub bulionu,
- pęczek koperku,
- sól, pieprz, cukier,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 2 liście laurowe,
- kilka kulek ziela angielskiego,
- 1,5 łyżki mąki.
Z kapustą postępujemy tak samo jak w poprzednich przepisach. Ucieramy na tarce marchewkę i dodajemy do kapusty. Dodajemy listki laurowe i ziele angielskie. Zalewamy to bulionem lub wodą i gotujemy przez około 10 minut, mieszając.
Na patelni szklimy cebulkę, a potem dodajemy na nią pokrojona kiełbasę. Cebulę i kiełbasę dodajemy do garnka z bigosem, mieszamy i przyprawiamy solą, pieprzem i odrobiną cukru. Dolewamy sok z cytryny.
Na patelni rozgrzewamy resztę oleju, dodajemy mąkę i czekamy aż się zarumieni. Zalewamy ją następnie bulionem z gotującego się bigosu i mieszamy. Na koniec dodajemy tę mieszankę do naszego bigosu. Wszystko na koniec przyprawiamy świeżo posiekanym koperkiem i doprowadzamy do zagotowania. Gotowe!