Spawanie światłowodów krok po kroku – sztuka precyzyjnego łączenia włókien

Od jakości spawów zależy niejednokrotnie sprawne działanie całej instalacji światłowodowej. Duże znaczenie ma w tym przypadku nie tylko jakość spawarki do światłowodów, ale również umiejętności i wiedza instalatora. O czym należy pamiętać, by wykonywać skuteczne i trwałe spawanie światłowodów? Jak przygotować włókna i sprawdzić jakość wykonanego spawu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

pixabay

Przygotowanie włókien światłowodowych

Nawet najwyższej klasy spawarka światłowodowa nie wykona spawów wysokiej jakości, jeśli włókna nie zostaną uprzednio odpowiednio przygotowane. Najpierw należy usunąć izolację zewnętrzną przy pomocy noża, obcinaka lub strippera. Trzeba unikać przy tym ciągnięcia za kabel i łamania powłoki. Kiedy izolacja jest już usunięta, należy ściągnąć z włókien powłoki o średnicy większej niż 125μm.

Kolejnym bardzo istotnym krokiem przygotowawczym jest oczyszczenie włókien światłowodowych z wszelkich zanieczyszczeń za pomocą przeznaczonego do tego środka (najczęściej jest to alkohol izopropylowy) oraz chusteczek bezpyłowych. Następnie należy przyciąć włókna. Przyda się w tym celu obcinarka do precyzyjnego przycinania.

Więcej na temat spawania nowoczesnych sieci światłowodowych przeczytasz na: https://www.interlab.pl/news/spawanie-nowoczesnych-sieci-swiatlowodowych.html.

Właściwe spawanie światłowodu

Kiedy włókna są już odpowiednio przygotowane, należy umieścić je w spawarce i zamknąć pokrywę. Spawarka centruje końcówki włókien i doprowadza do temperatury topnienia przez łuk elektryczny, który generują elektrody. W kolejnym etapie następuje docisk dwóch końcówek i formowanie spawu. Niektóre spawarki automatycznie dobierają odpowiednie parametry, inne zaś umożliwiają indywidualne ustawienie temperatury i czasu spawania, w zależności od aktualnych potrzeb.

Najlepsze efekty można osiągnąć, stosując spawarkę światłowodową z centrowaniem do rdzenia. Zastosowanie takie urządzenia pozwala uzyskać łączenie światłowodów o niskich stratach. Wysokiej jakości spawarki światłowodowe różnych rodzajów znajdziesz w sklepie Interlab.

Kontrola jakości łączenia światłowodów

O prawidłowym wykonaniu spawu możemy mówić wówczas, gdy połączenie jest trwałe i wykazuje niskie straty oraz praktycznie zerowy współczynnik odbicia. Jak to sprawdzić? Niektóre spawarki po wykonaniu spawu pokazują szacowane straty na podstawie geometrii złącza. Jeśli spaw wykazuje wysokie straty, należy powtórzyć spawanie światłowodu. Warto mieć jednak na uwadze, że zakres dopuszczalnych strat może być dosyć szeroki i zależy m.in. od spawarki.

W celu uzyskania dokładniejszych pomiarów można użyć innych urządzeń, takich jak reflektometr optyczny. Urządzenie to pozwala dokładnie zmierzyć tłumienność oraz reflektancję linii światłowodowej, uwzględniając osobne pomiary na każdym połączeniu. Do oszacowania strat na spawie dla krótkich linii zawierających tylko jedno połączenie może posłużyć metoda OLTS, czyli źródło światła i miernik mocy.

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze