Kto jak kto, ale ten polityk chyba faktycznie zasługuje na pogłębione studia nad swoją osobą i wizją państwa.
Od letniego semestru na Uniwersytecie Warszawskim wystartuje nowy przedmiot akademicki, o wdzięcznej nazwie „Socjologia Jarosława Kaczyńskiego”. Wszystkich węszycieli kaczyzmu uspokajamy – nie są to zajęcia obowiązkowe, narzucone przez Wszechwładcę z Nowogrodzkiej.
UW przygotowało zajęcia fakultatywne o charakterze ogólnouniwersyteckim, na które dobrowolnie będzie mogło zapisać się zaledwie 10 studentów. Ich organizatorem jest Instytut Socjologii UW. Prowadzić je będzie profesor Paweł Śpiewak.
Czego konkretnie będzie dotyczył przedmiot? O tym najlepiej informuje jego opis przygotowany dla chętnych żaków:
„Tytuł zajęć jest celowo dwuznaczny. Warto poznać socjologiczny obraz Polski Jarosława Kaczyńskiego i zobaczyć Kaczyńskiego (z jego formacją) jako przedmiot socjologicznej obserwacji. Zasadnicze pytania zajęć to: kim i z jaką wizją świata szef PiS zdobył i utrzymuje władzę; kolejne: co sprawia, że mimo wielu krytyk utrzymuje jego formacja bardzo wysoki poziom społecznego poparcia i wreszcie, co stanowi o języku czy wręcz ideologii PiS tak, jak bywa przedstawiania przez liderów partii; który z elementów mowy publicznej ma decydujący charakter”
– napisano w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studentów, czyli w popularnym USOSie. Innymi słowy – słuchacze zgłębią tajniki sukcesu Jarosława Kaczyńskiego. Poruszą także kwestie związane z pozycją Polski w Unii Europejskiej. Do tego celu skorzystają z publikacji m.in. Stanleya Billa, Jadwigi Staniszkis, Antoniego Dudka, Joanny Kurczewskiej czy Sławomira Cenckiewicza.
Wprost.pl