Nowotwory to choroby, na które coraz częściej zapadamy. O ile profilaktyka nowotworów kobiet jest coraz lepsza, pojawia się coraz więcej akcji, o tyle w wypadku męskich nowotworów jest gorzej. Panowie mniej chętnie chodzą do lekarzy. A co dopiero jeśli chodzi o nowotwór typowo kobiecy, który jednak panów też może dotknąć?
Mowa oczywiście o raku piersi. Tą chorobę kojarzymy przede wszystkim z kobietami w wieku 30-55 lat. Profilaktyka badania piersi u kobiet jest dość dobrze rozwinięta. Coraz więcej pojawia się akcji uświadamiających, darmowych badań i porad, a i kobiety chętniej uczestniczą w takich akcjach.
ZOBACZ TEŻ: Oto domowy test na RAKA. Przyjrzyj się swoim palcom, a poznasz prawdę
A co w wypadku mężczyzn? Nie jest to nowotwór typowy dla tej płci, ale pojawia się. Panowie mają nieco łatwiej, bo na męskiej klatce piersiowej prościej dostrzec guzki czy inne niepokojące zmiany. Dobrze jest też zwrócić uwagę na sutki – zmiana ich koloru także może być istotnym sygnałem.
Powinny nas też zaniepokoić wysypki, zaczerwienienia i rumienie. Krytycznym sygnałem jest zaś wyciekająca z sutka wydzielina.
Leczenie raka piersi u mężczyzn może być bardzo trudne i długotrwałe. Jednak mężczyźni częściej zgadzają się na mastektomię, czyli usunięcie piersi wraz z węzłami chłonnymi, co uniemożliwia nawrót nowotworu – niestety kosztem osłabienia odporności.
Mimo wszystko zamiast być postawionym przed takimi wyborami lepiej po prostu obserwować swoje ciało!