Papież Benedykt XVI od czasu, kiedy dobrowolnie i bez żadnego przymusu zrzekł się Tronu Papieskiego, pozostaje w ciszy. Przebywa w jednym z klasztorów na terenie Ogrodów Watykańskich, gdzie głównie spędza czas na modlitwie, refleksji, zadumie. Od 2013 roku była Głowa Kościoła katolickiego rzadko komentuje sprawy związane z życiem kościoła. Ale dziś zrobił wyjątek.
Papież senior lub papież emeryt – Benedykt XVI to jeden z najwybitniejszych teologów. Był bardzo bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, bo to za czasów papieża Polaka kierował najważniejszą instytucją w Kurii Rzymskiej – tzn. Kongregacja ds. Nauki Wiary (dawniejsze: Święta Inkwizycja). Po śmierci Wojtyły to on kierował jego pogrzebem, a później jako dziekan Kolegium Kardynalskiego, przewodził obradom konklawe.
I właśnie na kwietniowym konklawe w 2005 roku został wybrany na następcę Jana Pawła II. Jego pontyfikat, który trwał 8 lat cechował się ogromnym zwrotem Kościoła w stronę tradycji katolickiej. Głównym wyznacznikiem Benedykta XVI był silny konserwatyzm. A sama osoba Josepha Ratzingera to połączenie takich cech jak: skromność, pokora, mądrość, cichość, opanowanie. Zupełnie inaczej niż Franciszek, którego uwielbiają masy.
Zresztą ostatni film „Dwóch papieży” pokazał w dosyć niekorzystnym świetle Benedykta XVI. Obraz pokazał jakim jest autorytatywnym, rządnym, apodyktycznym człowiekiem, który nie rozumie współczesności. Jego tradycyjne, katolickie „zacofanie” było przeciwieństwem dobroczynności, humanitaryzmu kard. Bergoglio – późniejszego papieża Franciszka.
Wracając jednak do tematu. Ostatnio papież emeryt nagle zabrał głos w sprawie celibatu i wyraźnie ostrzegł papieża Franciszka, aby ten się nieco opamiętał. Bo reformy, które chce on wprowadzać zaszkodzą jedności Kościoła katolickiego.
ZOBACZ: Mąż Olgi Tokarczuk ujawnił, że jego żona jest…
W środę we Francji ukaże się jego nowa książka, którą napisał wraz z kard. Robertem Sarahem. Benedykt XVI wyznał w „Z głębi naszych dusz” że nie milczeć w tej sprawie. Celibat jest niezbędny dla Kościoła! To wynik tradycji i realizowania powołania kapłańskiego. Zwrócił również uwagę, że nie można łączyć małżeństwa i kapłaństwa, bo powołanie ma się jedno!
A według Was jakie stanowisko podtrzymujecie? Opowiadacie się za tradycyjnym Benedyktem czy modernistycznym Franciszek? Koniecznie napiszcie w komentarzach!
Źródło: dorzeczy.pl